Z finančnej analytičky sa stala business IT konzultantka: spoznaj našu kolegyňu Aďu

Adriana pracuje v msg life Slovakia už viac ako 6 rokov. Spýtali sme sa jej, ako vyzerá bežný deň IT business konzultanta, ale aj na jej predchádzajúce pracovné skúsenosti.

Ahoj, Aďa. Skús nám predstaviť tvoj bežný pracovný deň. Z čoho pozostáva?

Bežný pracovný deň a zamestnanie business IT konzultanta pozostáva hlavne z množstva rozhovorov a telefonátov. Či už s vývojármi, testermi alebo inými konzultantmi. Veľmi veľa rozhovorov vedieme o tom, aké sa riešia problémy a chyby v projektoch, čo je správne a čo nie je správne, ako by sa mali bugy opraviť tak, aby sme ešte viac nepoškodili systém. Teda, či je nejaká chyba opraviteľná alebo nie je opraviteľná.

Potom sú tu aj manažérske a organizačné povinnosti. Keď vytvárame nové funkcionality, vyžaduje si to veľmi veľa komunikácie so zákazníkom. Na mítingoch zákazník predostrie požiadavky, čo očakáva od systému, a čo by mal spĺňať. Od toho sa odvíja špecifikácia, ktorú spíšeme v bežnom slovníku, a ktorej by mal porozumieť aj laik. Vetami, zrozumiteľne, opisne. A potom druhá časť špecifikácie, ktorá už je technickejšia a slúži pre vývojárov. Je to vlastne dokumentácia softvéru, ktorá slúži pre ľudí, ktorí vedia čítať kód.

Takže sa podieľaš aj na dokumentácii. Na čo táto špecifikácia vlastne slúži?

Špecifikácia sa posiela zákazníkovi, ten si ju prezrie, a potom máme review rozhovory. Tam zistíme zákazníkov názor, čo sa mu páči, čo by doplnil. Následne, keď je všetko odobrené zákazníkom, dáme špecifikáciu na vývojárov, ďalších konzultantov a testerov a pracuje sa na implementácii nových funkcionalít.

Riešiš aj chyby v systémoch a funkcionalitách, alebo je to skôr práca pre iných testerov?

Napríklad v porovnaní s IT testerom automatizovaného testovaniaIT tester konzultant a aj business IT konzultant väčšie prepojenie na potreby klienta.

Veľa chýb a bugov nám nahlasujú zákazníci. Na ticketovanie využívame Jiru, kde na základe popisu chyby zhodnocujeme, či vážne ide o bug, alebo nie. Ak to chyba je, posúvame to na špecifický tím na opravenie a zapracovanie. Ak to chyba nie je – pretože aj to sa môže stať – zákazníkovi vysvetlíme, že funkcionalita funguje a ako ju treba správne používať.

Spomenula si Jiru. Aké nástroje ešte využívaš?

Jira je základ, ticketujeme cez ňu. Všetky naše systémy a dátové výstupy sa zapisujú do databáz. Ja používam Oracle SQL Developer, ale môžeme využiť v podstate čokoľvek na správu a čítanie databáz. Z jazykov využívam SQL. Snažím sa ešte viac porozumieť Jave, pomáha mi to v komunikácii s vývojármi.

Viacerí naši kolegovia sa prvýkrát stretli s IT segmentom práve u nás, v msg life Slovakia. Aké boli tvoje predchádzajúce pracovné skúsenosti?

Skoro 10 rokov som robila ako finančná analytička vo veľkom korporáte. Kamarát mi v tom čase povedal, že v msg life Slovakia práve hľadajú ľudí, ktorí hovoria po nemecky a majú logické myslenie. Môj prioritný jazyk bol síce angličtina, ale supportovala som nemecký trh, takže som aktívne využívala nemčinu. Vždy som k nemčine inklinovala, už ako malá som u nás na strednom Slovensku mala väčší výber rozprávok na nemeckých kanáloch, než na slovenských.

Skúsila som to a podarilo sa. Prešla som síce z úplne iného segmentu a s minimom skúseností, podstatný bol ale zápal pre prácu a logické uvažovanie – samozrejme v kombinácii s jazykovými znalosťami.

Ako finančná analytička som nemala žiadny technický základ, ktorý by mi v msg life Slovakia pomohol. Používala som akurát Excel a makrá, do sheetov sme si automaticky naťahovali dáta. Finanční analytici v korporáte sú skôr bežní používatelia. Bola to taká mravčia práca, nič príliš technické.

Tento scenár sa opakuje celkom často. Aký je tvoj pohľad: keď porovnáš nastavenie v korporáte a msg life Slovakia, čo ti z toho vychádza?

V msg som už 6 a pol roka. Je tu vážne nízka fluktuácia, čo sa s korporátom, kde je každú chvíľu niekto vyhorený, nedá porovnať. Milión a jeden. Pár kolegov síce už odišlo, ale celkovo sa tu ľudia menia pomalšie. Môžu za to určite aj firemné benefity, ale najmä prostredie a atmosféra, ktorú si firma poctivo buduje.

IT business consultantka pózuje za stolom s rukami na klávesnici
Na príjemnom prostredí a atmosfére si v msg life Slovakia zakladáme.

Ako zamestnanec tu mám pocit, že som človek, a nielen číslo. Vnímam, že vedeniu záleží na tom, aby som bola spokojná. Prístup na jednotku. Aj najvyšší šéf na Slovensku si na mňa nájde čas a vieme sa porozprávať, hoci aj na chodbe. A vedúci nášho oddelenia? Lepšieho šéfa som nikdy nemala.

Nesústredia sa na banality, ale na to, čo je podstatné. Mám pocit, že všetko je možné. Napríklad, ak má človek osobné problémy, stačí prísť za vedením a vysvetliť svoju situáciu. Vždy nájdeme kompromis. V msg life Slovakia si tiež cenia iniciatívu zamestnancov, je práve veľmi vítaná. Čo sa zase nezlučuje s korporátnym svetom, kde sa na akýkoľvek pokus o zvýšenie efektivity alebo zlepšenie procesov pozerá cez prsty.

Ako vnímaš kolegov a vašu spoluprácu – nielen tých slovenských, ale aj nemeckých?

S kolegami na Slovensku aj v Nemecku máme výborné vzťahy. Každý si nájde čas na pomoc tomu druhému. Už 16 rokov pracujem s nemeckým trhom, preto neviem zhodnotiť, či je to iná mentalita – po toľkom čase medzi nami rozdiely nevidím.

Viem ale určite povedať, že naša spolupráca je veľmi efektívna, ľudská a príjemná. Nedávno mi jeden nemecký kolega povedal, že je milo prekvapený, aký máme na Slovensku svedomitý prístup k práci. Každý slovenský kolega mu vie na všetko odpovedať, vysvetliť, navigovať. A veľmi si to cenil. Spokojnosť je to teda obojstranná a som si istá, že za to môže práve firemná kultúra, ktorú msg life Slovakia vytvorilo.

Stále hľadáme nových kolegov, a veľakrát nie je nedostatok skúseností prekážkou. No niektorí ľudia sa boja zmeniť svoj sektor. Čo by si im odkázala?

Ak by som mala niečo odkázať nováčikom, tak poviem: poďte to vyskúšať. IT svet je omnoho uvoľnenejší, než sa môže zdať. Ide tu len o to, čo kto vie, dokáže a či má chuť učiť sa nové veci. Mám tu pocit otvorenosti, môžem čokoľvek povedať, navrhnúť. Ak má niekto rád logiku a občas až „detektívnu prácu“, zisťovať, čo kde funguje a čo nie, práca IT testera konzultanta či business IT konzultanta je preňho tá pravá. Pre niekoho, kto rád uvažuje nad logickými problémami, je to krásna práca. Som v nej oveľa spokojnejšia, než som bola predtým.

Všetky voľné pracovné miesta nájdeš na našej domovskej stránke.

Daj nám o sebe vedieť