
Tosca tester
Ak uvažuješ nad tým, ako sa stať testerom a aké nástroje či postupy na to musíš ovládať, tento článok si rovno pridaj do záložiek. Dá ti totiž základný prehľad o jednej z kľúčových činností IT testera bez ohľadu na senioritu: o manuálnom testovaní a jeho nástrojoch.
Máloktorý IT tester junior – študent, ktorý sa u nás ocitne, rozumie hneď po nástupe rozdielu medzi manuálnym a automatizovaným testom. No najmä tomu, prečo sú manuálne testy dôležité, keď môžeme použiť automatizované testy. Po praktickej demonštrácii je to však vždy jasné.
Automatizované testy využívajú manuálne navrhnuté testovacie prípady, ktoré spúšťajú v určený čas, na určenú dobu, a následne posúvajú testerom výsledky na spracovanie. Keďže sa testovacie prípady pripravujú vopred, pri automatizovaných testoch nemusí sedieť človek – no IT tester automatizovaného testovania ich zadáva ako prvotný input.
Na začiatku teda stojí manuálny test, ktorý musí byť správne nastavený, aby boli výsledky automatizovaného testu relevantné. Manuálny test je základným kameňom, bez ktorého by pokročilejšie testovanie neprebehlo.
Viaceré z nástrojov na manuálne testovanie, ktoré nájdeš v tomto zozname, nie sú výlučne určené na tento druh testovania – ponúkajú možnosť manuálneho aj automatizovaného testu. Je to logické, pretože, ako sme písali vyššie, bez manuálneho testu a úvodného nastavenia by neprebehol ani automatizovaný test.
Do zoznamu sme vybrali niektoré z najpoužívanejších nástrojov, a na prvé priečky sme umiestnili tie, ktoré používame my sami. Nemusí to znamenať, že sú najlepšie pre všetkých, pretože každý testovací prípad má odlišné kritériá. Nám však vyhovujú niektoré aspekty, ako napríklad open-source alebo jednoduchosť v reportingu a komunikácia medzi developermi a testermi.
Jenkins je QA nástroj, ktorý používame aj v msg life Slovakia. Je open-source a ideálny pre continuous integration prístup. Výhodou Jenkinsu je, okrem iného, aktívna komunita developerov, ktorá prináša aj množstvo pluginov. S rozšíreniami sa zväčšujú aj tvoje možnosti testovania a odpadá potreba customizovania, respektíve vývoja špecifickej funkcionality – komunita ju už pravdepodobne vytvorila. Jenkins je nezávislý na platforme, kompatibilný s operačnými systémami Windows, Mac OS X aj Unix.
Ďalší nástroj, ktorý v msg pozná každý tester aj IT tester konzultant. Jeho obrovskou výhodou je škálovateľnosť. Selenium poskytuje množstvo funkcionalít na rôzne druhy testovania, debuggovania, vykonávanie administratívnych úloh, no nie každá je potrebná pre všetky projekty. S vývojom projektu je tak možné využívať čoraz viac features.
Veľkou výhodou Selenia je možnosť spúšťania paralelných testov, čo ti ušetrí množstvo času a zefektívni celý proces. Aj kvôli paralelným testom, ktoré sa v ekosystéme Selenium nachádzajú v nástroji Grid, sa často toto riešenie spája s automatizovaným testovaním. Napriek tomu však ponúka možnosť manuálneho testu.
Ďalší z nástrojov, ktoré u nás využívame, sa spája s ticketovaním. Jeho výhodou je priame napojenie na developerov, s ktorými si môžu testeri a IT Issue manageri zdieľať issues tickety a zefektívniť tak proces odstraňovania chýb alebo rozširovania funkcionalít v systémoch, ktoré vytvárajú/testujú.
JIRA je vhodná pre drvivú väčšinu agilných projektov bez ohľadu na sektor. S jej JIRA Query jazykom dokážeš definovať filtre jedným klikom a nespornou výhodou je aj to, že je vlajkovým nástrojom Atlassianu, čo znamená prístup k rozsiahlej knižnici rozšírení v Atlassian Marketplace.
Rozšírený nástroj na testovanie výkonu so širokou paletou metód testovania, pre rôzne metodológie a nastavenia aplikácii. Vyniká v rapídnom kategorizovaní najčastejších problémov ovplyvňujúcich výkonnosť. LoadRunner je kompatibilný s množstvom developerských nástrojov a technológii, poskytuje tiež možnosť sledovania deploymentov a detailné dáta o prebiehajúcich testoch.
Vynikajúci nástroj na end-to-end testovanie a správu testovacieho procesu. Umožňuje poskytovať rôzne používateľské prístupy a úrovne s odlišnými kompetenciami, konštruovať projekty s komplexnými testovacími data setmi a relatívne jednoducho reportovať v rôznych formátoch, napríklad s exportom do MS Excel, MS Word, ale aj do HTML 5.
Robustný nástroj na trackovanie bugov s pokročilou funkciou na odhadovanie času potrebného na ich fixnutie. Môžeš ho použiť na vytváranie reportov so zoznamom prítomných bugov a rôznymi kritériami zahrnutými do filtra. Pri oprave nájdených chýb, ktoré dokáže rýchlo odhaliť vďaka nekonzistentným miestam v databáze, ti poskytne asistenciu a umožní ti tiež vyhľadávanie v čase a porovnávanie výskytu bugov.
Aký má IT tester plat sa odvíja nielen od školení, ale aj od jeho schopnosti efektívne využívať nástroje na svoju prácu. Väčšinou to totiž ide ruka v ruke so senioritou. Skúsení testeri si tiež prešli manuálnym testovaním, ktoré im poskytlo základy pre neskoršiu prácu testerov automatizovaného testovania alebo IT test managerov.
Možno sa stále cítiš neistý v tom, či zvládneš prácu s jedným z týchto sofistikovaných nástrojov. Nemusíš sa báť. Privítame aj IT testera juniora bez skúseností. Každý nový prírastok do nášho tímu si prejde intenzívnym zaškolením, na konci ktorého je omnoho menej otáznikov. Medzi často spomínané firemné benefity, alebo skôr výhody práce v msg life Slovakia, však patrí aj skvelá firemná kultúra. Každý kolega ti ochotne poradí a nenechá ťa tápať v neznámych vodách. Stačí ukázať snahu a môžeš si byť istý, že tvoj nový tím ťa u nás podrží a podelí sa o svoje know-how.