Chceš sa stať testerom? 10 kníh, ktoré by nemali chýbať v tvojej knižnici

Mnohí si prácu testera predstavujú jednoducho. Testovaním finálneho softvéru či aplikácie. Často sa však za touto pracovnou pozíciou skrýva o mnoho viac. Pre pozíciu testera sú nevyhnutné znalosti o Linux, programovaní, databázach, SQL, ako aj technické, analytické a komunikačné vlastnosti. Prečítaj si náš článok IT tester čo robí.

Dobrému testerovi by nemal chýbať ani zmysel pre detail či túžba neustále sa zlepšovať. Aj preto sme pre teba pripravili rebríček kníh, ktoré by si ako tester mal dobre poznať. Prezri si niektoré z nich a pridaj sa do nášho tímu, pozri si ponuky zamestnania IT testerov! V msg life hľadáme kvalitných testerov neustále.

The art of software testing

(Glenford J. Myers, Corey Sandler, Tom Badgett)

V knižnici žiadneho software testera by určite nemal chýbať tento titul. Prečo? Jeho prvé vydanie uzrelo svetlo sveta už v roku 1979 a v súčasnosti je najaktuálnejšou verziou vydanie z roku 2011. Okrem dlhoročného mapovania problematiky obsahuje všetky potrebné informácie pre začiatočníkov aj pokročilých. V treťom vydaní sa nachádzajú návody, ako uplatniť klasické postupy testovania na mobilné aplikácie, internetové aplikácie, ako aj informácie o psychológii testovania softvéru či testovaní v agilnom prostredí. Hoci sa kniha radí do vyššej cenovej kategórie, investícia určite stojí za to. Link na knihu.

Kniha The art of software testing
Kniha The art of software testing

How to Break Software: A Practical Guide to Testing

(James Whittaker)

Hoci bola kniha vydaná ešte  v roku 2002, teší sa popularite najmä pre jej odlišný prístup k testovaniu. „Testovanie softvéru nie je taká exaktná veda, aby sa dalo vopred určiť, čo sa má otestovať, zostrojiť plán a splniť ho,“ píše sa v popise knihy. Praktický návod pre testovanie preferuje skôr aplikovaný prístup k testovaniu. Základom je rozvinúť u developera iný pohľad na vec, „otvoriť mu oči“ a „vycibriť čuch“ tak, aby vedel vycítiť, kde hľadať chyby. Výhodou sú aj konkrétne príklady z praxe, ilustrujúce reálne situácie, s ktorými sa testeri často stretávajú. Kniha je cenovo dostupná a má iba 208 strán. Link na knihu.

How to Break Software: A Practical Guide to Testing
How to Break Software: A Practical Guide to Testing

Agile Testing: A Practical Guide for Testers and Agile Teams

(Lisa Crispin and Janet Gregory)

Sedem kľúčových faktorov úspešného agilného testovania či prekonávanie bariér pri automatizácií testov. Toto a o mnoho viac ponúka titul vydaný v roku 2008. Kniha je zameraná najmä na agilné testovanie a hodí sa skôr pre úlohy v agilných tímoch. A to aj preto, že knihu napísali dve odborníčky na túto oblasť. Kniha obsahuje tiež prehľad nástrojov, ktoré sa pri testovaní náramne hodia či krátky prehľad vývoja softvéru z pohľadu developera. „Táto kniha je nevyhnutnosťou pre agilných testerov, agilné tímy, ich manažérov a zákazníkov,“ píše sa na obale knihy. Chýbať by preto nemala ani tebe. Link na knihu.

Agile Testing: A Practical Guide for Testers and Agile Teams
Agile Testing: A Practical Guide for Testers and Agile Teams

A Practitioner’s Guide to Software Test Design

(Lee Copeland)

Kniha ponúka komplexný, aktuálny a praktický úvod do návrhu softvérových testov. Ak teda s testovaním len začínaš, tento titul z roku 2003 je základ. V knihe sa dozvieš nielen všetky dôležité testerské techniky a postupy, ale aj návod na efektívne testovanie. Titul prezrádza návod, ako vyhľadať chyby softvéru za kratší čas s menším počtom zdrojov a ako vyvinúť optimálne stratégie. Spestrením titulu sú prípadové štúdie, ktoré lepšie ilustrujú problematiku. Ide o užitočnú príručku pre testovacích technikov, vývojárov, analytikov či odborníkov na zabezpečovanie kvality, ktorá sa vyrovnáva vysokoškolskej výučbe. Link na knihu.

A Practitioner's Guide to Software Test Design
A Practitioner’s Guide to Software Test Design

Lessons Learned in Software Testing: A Context-Driven Approach

(Kem Carner)

Desaťročia skúseností s testovaním softvéru zhrnuté do najdôležitejších poznatkov na 320 stranách. „Poprední svetoví odborníci na testovanie softvéru vám poskytujú svoje znalosti a dlhoročné skúsenosti, aby ste sa vyhli najčastejším chybám pri testovaní softvéru,“ sľubuje kniha. Nejde len o tipy, triky a úskalia, ktorým sa treba vyhnúť. Titul sa zameriava na kritickú fázu testovania softvéru, bez početných pokusov a omylov, ktoré sú pri testovaní časté. Poznatky sú zhrnuté do 200 lekcií, na ktoré nadväzujú vysvetlenia a príklady, ilustrujúce, ako, kedy a prečo sa uplatnili vybrané postupy. Link na knihu.

Lessons Learned in Software Testing: A Context-Driven Approach
Lessons Learned in Software Testing: A Context-Driven Approach

Software Testing Career Package – A Software Tester’s Journey from Getting a Job to Becoming a Test Leader!

(Vijay Shinde and Debassis Pradhan)

Kniha z roku 2013 poskytuje osvedčené metódy potrebné k zvládnutiu testovania softvéru vrátane reálnych príkladov z praxe, ktoré pomáhajú pochopiť základné techniky tejto brandže. Elektronická kniha, ktorá by sa tiež dala nazvať „all-in-one“ by nemala chýbať ani v tvojej knižnici. Je určená nielen začiatočníkom, ale ja tým, ktorí chcú v testovaní dosiahnuť dokonalosť. „Nezáleží na tom, či ste študent, absolvent, ktorý hľadá prácu v oblasti testovania softvéru, alebo profesionál, ktorý pracuje ako testovací inžinier či manažér testov,“ uvádza sa v popise knihy. Autorom je softvérový tester s deväť ročnou praxou. Link na knihu.

Software Testing Career Package – A Software Tester’s Journey from Getting a Job to Becoming a Test Leader!
Software Testing Career Package – A Software Tester’s Journey from Getting a Job to Becoming a Test Leader!

Ďalšie z našich tipov na knihy o testovaní softvéru:

  • Advanced Software Testing (Rex Black)Martinus.
  • Software Testing (Paul C. Jorgensen)Martinus.
  • Software Testing Techniques (Boris Beizer) – Amazon.
  • Perfect Software: And Other Illusions about Testing (Gerald M. Weinberg) Amazon.
  • How We Test Software at Microsoft (Alan Page) – Amazon.
  • Fifty Quick Ideas To Improve Your Tests (Gojko Adzic) – Amazon.
Daj nám o sebe vedieť