Business & Integration IT konzultant
IT tester junior: Ako je to so zamestnaním bez skúseností
Snívaš o zamestnaní softvérového testera, no nemáš žiadne profesionálne pracovné skúsenosti? V článku sa dozvieš, aké sú požiadavky pre pracovnú pozíciu junior software tester a poradíme ti, ako vyniknúť medzi kandidátmi o zamestnanie testera IT napriek chýbajúcej praxi, prípadne práve vďaka tomu.
Špecialista IT tester má v tíme kľúčovú úlohu. Práve on totiž dohliada na funkčnosť, použiteľnosť a bezpečnosť softvéru, webovej stránky, aplikácií či iných poskytovaných produktov. Jeho úlohou je odhaliť, zaznamenať a reportovať zistené riziká, chyby a nedostatky, ktoré by mohli mať negatívny dopad na kvalitu a stabilitu softvéru alebo ďalších produktov. Podieľa sa tak na kontinuálnom zdokonaľovaní produktov s cieľom poskytnúť klientom čo najlepší možný používateľský zážitok.
Hlavnou pracovnou náplňou softvérového testera je testovanie softvéru, softvérových produktov i aplikácií, testovanie webových stránok a aplikácií alebo testovanie iných produktov špecifických pre konkrétnu oblasť testovania a spoločnosť. Znie to zaujímavo, no myslíš si, že ako IT tester bez praxe sa nemáš šancu uchádzať o zamestnanie testera? Omyl! Nižšie ti predstavíme zručnosti, ktoré sa vyžadujú pri práci junior softvér testera a poradíme ti, ako zo svojich chýbajúcich skúseností vyťažiť čo najviac.
Zručnosti, bez ktorých sa ako junior software tester nezaobídeš
V prípade, že máš čerstvo po vysokej škole alebo uvažuješ nad zmenou zamestnania, ťa pravdepodobne poteší skutočnosť, že pri juniorských pozíciách nie sú na testera kladené príliš vysoké požiadavky. To, samozrejme, neznamená, že práca softvérového testera je jednoduchá. Ako IT tester junior budeš zodpovedať za plynulú prevádzku a bezpečnosť konkrétneho produktu IT spoločnosti. Mnoho zručností sa však dokážeš naučiť priamo v zamestnaní, takže si z nedostatku pracovných skúseností nemusíš robiť veľkú hlavu.
… niektoré IT firmy dokonca preferujú testerov bez predchádzajúcich skúseností. Môžu ich tak jednoduchšie naučiť na svoje spôsoby a postupy a „vymodelovať“ si softvérových testerov presne podľa svojich predstáv a požiadaviek v porovnaní s testermi, ktorí už majú vlastné zaužívané spôsoby.
Pri práci software testera sa nevyžaduje vysokoškolský titul. Odborné vzdelanie v oblasti ako je inžinierstvo, matematika alebo informatika ti však zaručene pomôže v rôznych odvetviach testovania. K zamestnaniu junior tester potrebuješ ovládať minimálne základy programovania aspoň v jednom programovacom jazyku a mať úspešne ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie. Ďalej by si mal mať dobré komunikatívne a organizačné schopnosti, logické a analytické myslenie, chuť učiť sa a zmysel pre detail.
S cudzími jazykmi ďalej zájdeš
Pokiaľ ide o jazykové zručnosti, v súvislosti so zamestnaniami v IT ti vhod príde tiež ovládanie anglického jazyka minimálne na úrovni B2 slovom aj písmom. Okrem toho bude tvoj potenciálny zamestnávateľ považovať za veľké plus, ak máš znalosti i z nemčiny. Ako IT tester s nemeckým jazykom si totiž môžeš zarobiť viac ako bežný software tester junior.
To platí tiež pre pozíciu špecialista IT tester pre automatické testovanie, ktorá je lepšie finančne ohodnotená ako pri práci testera pre manuálne testovanie softvéru. Pri výbere zamestnania je potrebné pamätať na to, že výška platu IT testera závisí od viacerých faktorov, pričom jedným z nich je aj ovládanie nemeckého jazyka či testerova špecializácia.
Sprav dobrý dojem vďaka kurzom a certifikátom
K zamestnaniam v oblasti softvérového testovania ti zaručene pomôžu tiež IT kurzy testovania softvéru pre začiatočníkov či rôzne certifikáty. Kurzy pre testerov sú ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú záujem o testovanie, no nevedia, kde a ako začať. Vďaka nim sa môžeš naučiť potrebné základy a následne na nich stavať ďalšie vedomosti získané či už samovzdelávaním, alebo kurzom pre pokročilých testerov. Tvoj budúci zamestnávateľ nielenže ocení tvoju iniciatívu, ale aj chuť učiť sa nové veci a napredovať, čo je pri zamestnaniach na juniorských pozíciách rozhodujúce.
Na ďalšom vzdelávaní si dávame záležať i my v msg life Slovakia. Našim zamestnancom na pracovnej pozícii software tester napríklad ponúkame ako jeden z firemných benefitov možnosť bezplatného získania ISTQB certifikátu na testovanie softvéru (International Software Testing Qualifications Board). Ide o jeden z popredných certifikátov v oblasti testovania softvérových aplikácií, ktorý pomáha zaškoliť, prípadne preveriť znalosti testera. Prečítaj si článok Výhody zamestnania IT testera v msg life Slovakia.
Na získanie osvedčenia ISTQB nemusíš nevyhnutne absolvovať prípravný kurz. Môžeš sa naň pripraviť aj prostredníctvom samovzdelávania, no tento spôsob je náročný nielen z finančného hľadiska, ale aj v súvislosti s praktickými úlohami, s ktorými ti na kurze vedia školení odborníci poľahky pomôcť.
V prípade, že si pripravený vrhnúť sa na testovanie softvéru a si rozhodnutý stať sa IT tester alebo automatizovaný tester, kto sme, aby sme ti stáli v ceste? Svoju kariéru v IT môžeš odštartovať aj u nás v msg life. Okrem bezplatného získania ISTQB certifikátu ti ako softvér testerovi ponúkame ďalšie atraktívne zamestnanecké benefity. Pozri si voľné pracovné miesta zamestnania IT testera a pridaj sa k poprednej IT spoločnosti ešte dnes.