Testovanie responzívneho web dizajnu: Výzvy a nástroje pre perfektný webový dizajn

Je dnes nespochybniteľnou realitou, že život na internete sa neodohráva v rozmeroch obrazoviek stolných počítačov. S nástupom mobilných telefónov, tabletov a diverzitou obrazoviek v rámci inteligentných televízorov, sa návštevníci webových stránok pohybujú medzi rôznymi zariadeniami, ktoré disponujú rozličnými rozlíšeniami.

Preto sa pri vývoji a testovaní webových stránok a aplikácií stáva dôležitou súčasťou i responzívny dizajn (responsive design), teda taký, ktorý je schopný adaptovať sa na veľkosť obrazovky, ktorú používateľ preferuje. V nasledujúcom článku si povieme o výzvach, ktorým testovanie responzívneho designu čelí a predstavíme si nástroje, ktoré ťa budú sprevádzať pri dosahovaní optimálneho responzívneho webového dizajnu.

Základy pre responzívny web (responsive web design)

Flexibilná mriežka

Responzívny dizajn začína flexibilným mriežkovým systémom. Namiesto používania pevných šírok stĺpcov sa používajú relatívne jednotky, ako sú percentá alebo viewport width (vw), na vytvorenie mriežky. To umožňuje obsahu prispôsobiť sa proporcionálne veľkosti obrazovky.

Media Queries

Media queries sú sady pravidiel v kaskádových štýloch (CSS), ktoré umožňujú aplikovať štýly podľa určitých podmienok, ako je šírka obrazovky, typ zariadenia alebo rozlíšenie. Pomocou nich môžeš upraviť rozloženie, fonty, obrázky a ďalšie vlastnosti pre rôzne obrazovky.

Flexbox a Grid Layout

CSS flexbox a grid layout sú pokročilé techniky na usporiadanie obsahu webovej stránky. Flexbox je ideálny na zarovnanie a usporiadanie prvkov v rade alebo stĺpci, zatiaľ čo grid layout umožňuje vytvárať komplexné mriežky pre umiestnenie obsahu.

Relatívne jednotky

Používanie relatívnych jednotiek ako rem na definovanie veľkosti písma a rozmiestnenie elementov. Tieto jednotky sa menia vzhľadom na veľkosť písma nadradenej položky, čo umožňuje viac flexibilné rozmiestnenie obsahu.

Retina a vektorové obrázky

Používanie vektorových obrázkov a obrázkov s vysokým rozlíšením (Retina) na zabezpečenie, aby sa kvalita obrázkov na stránke nezhoršila na veľkých obrazovkách.

Skrytie a zobrazenie obsahu

Použitie CSS na skrytie alebo zobrazenie určitého obsahu na základe veľkosti obrazovky. Toto je užitočné na skrytie alebo zobrazenie navigačného menu, bočných panelov alebo iných prvkov, ktoré by na malých obrazovkách zaberali príliš veľa miesta.

Výzvy testovania responzívneho dizajnu:

1.  Rôzne zariadenia a veľkosti obrazoviek

Pre používateľov, ktorí pristupujú k webovej aplikácii prostredníctvom rôznych zariadení a obrazoviek, je zásadné zabezpečiť, aby sa stránka správne zobrazovala na všetkých platformách bez ohľadu na ich veľkosť.

2.  Rôzne prehliadače

Rôzne prehliadače (napr. Chrome, Firefox, Safari, Edge) majú rôzne štandardy a vlastnú interpretáciu kódu. Dôležité je overiť, že dizajn funguje správne na všetkých hlavných prehliadačoch.

3.  Testovanie na skutočných zariadeniach

Simulácie v prehliadači môžu byť užitočné, ale nie sú stopercentne spoľahlivé. Testovanie na skutočných zariadeniach je pre zaručenie kvality nevyhnutné.

4.  Interakcia s dotykovými obrazovkami

Ak je webová aplikácia dostupná na dotykových zariadeniach, je potrebné overiť, že všetky interakcie (kliky, scrollovanie) fungujú hladko.

5.  Testovanie vo viacerých jazykoch a textových veľkostiach

Pre medzinárodné aplikácie je dôležité zabezpečiť, aby dobre vyzeral text aj grafika a bolo možné čítať ich v rôznych jazykoch a v rôznych veľkostiach písma.

6.  Orientácia Obrazovky

Zariadenia môžu byť používané v režime na výšku (portrét) alebo na šírku (landscape). Dizajn by mal byť schopný reagovať na tieto zmeny orientácie.

Test responzivity – objav 6 užitočných nástrojov

Responsinator

Responsinator je online nástroj na testovanie responzívneho dizajnu webových stránok. Umožňuje vývojárom a dizajnérom vidieť, ako sa stránka zobrazuje na rôznych zariadeniach, vrátane mobilných telefónov, tabletov a desktopov.

Responsinator poskytuje interaktívne testovanie, jednoduché použitie bez potreby registrácie a rôzne režimy zobrazenia. Tento nástroj ti umožňuje jednoducho zadať URL stránky a zobraziť ju na rôznych zariadeniach. Môžeš tak interagovať so stránkou a zistiť, ako sa správa.

Výhody: Rýchly, jednoduchý; testuje viacero zariadení

Nevýhody: Menšia presnosť; obmedzené funkcie.

Cena: Zadarmo

Responsinator je online nástroj na testovanie responzívneho dizajnu webových stránok.

Google DevTools Device Mode

Ak sa zaujímaš o testovanie responzívneho dizajnu na webových stránkach, určite by si mal poznať nástroj nazývaný Google DevTools Device Mode. Kedykoľvek sa rozhodneš použiť tento nástroj, stačí otvoriť webovú stránku v prehliadači Google Chrome. Potom jednoducho stlač tlačidlo F12 alebo pravým kliknutím na stránku a výberom možnosti „Skontrolovať“ otvoríš vývojárske nástroje. Klikni na ikonu zariadenia v pravom hornom rohu panela nástrojov. To spustí Device Mode a otvorí nový panel s množstvom užitočných funkcií.

Najskôr si môžeš vybrať z rôznych prednastavených zariadení, ako sú rôzne modely smartfónov a tabletov. Ak chceš, môžeš nastaviť vlastné rozmery obrazovky a rozlíšenie.

A teraz to najlepšie – môžeš vidieť, ako tvoja stránka vyzerá na rôznych zariadeniach. Môžeš interagovať so stránkou, kliknúť na odkazy a testovať jej funkcie na rôznych obrazovkách. Okrem toho môžeš emulovať dotykové gestá, zmeny orientácie zariadenia a dokonca aj geolokáciu. Zistíš tak, ako sa tvoja stránka správa pri rôznych scenároch používania.

Google DevTools Device Mode je neoceniteľným nástrojom pre vývojárov, ktorí sa starajú o responzívny dizajn. Pomôže ti identifikovať a riešiť problémy ešte pred tým, ako tvoja stránka dorazí k používateľom.

Výhody: Integrované priamo do prehliadača Chrome; simuluje rôzne rozlíšenia obrazovky a zariadení.

Nevýhody: Obmedzené na funkcionality Chrome; nemôže presne napodobňovať všetky vlastnosti zariadení.

Cena: Zadarmo.

Google DevTools Device Mode je neoceniteľným nástrojom pre vývojárov, ktorí sa starajú o responzívny dizajn.

BrowserStack

Tento platený nástroj ponúka prístup k mnohým rôznym zariadeniam a prehliadačom na testovanie. Je to skvelá voľba pre podniky a tímy dizajnérov, nakoľko cena za používanie tohto nástroja je pomerne vysoká. BrowserStack oficiálnu stránku nájdeš tu. V minulom článku sme sa venovali recenzii BrowserStack.

BrowserStack ti ponúka široký výber zariadení, vrátane smartfónov, tabletov a rôznych verzií prehliadačov. Keď si vyberieš zariadenie, uvidíš svoju stránku na obrazovke tohto zariadenia. Môžeš s ňou interagovať a testovať jej funkcie, aby si zistil, či všetko funguje správne.

Jednou z veľkých výhod Browser Stacku je to, že ti umožňuje testovať na skutočných zariadeniach, nie len prostredníctvom emulácie. To znamená, že dostaneš presné výsledky a uvidíš, ako tvoja stránka vyzerá na skutočných zariadeniach.

Okrem toho, Browser Stack ti umožňuje testovať na viacerých zariadeniach súčasne, čo ti ušetrí veľa času. Môžeš si vybrať viacero zariadení a testovať svoju stránku na všetkých naraz.

Takže, ak sa zaujímaš o responzívny dizajn a chceš si byť istý, že tvoja webová stránka vyzerá dobre na všetkých zariadeniach, BrowserStack je nástroj, ktorý ti v tom pomôže. Vyskúšaj ho a uvidíš, aké je to jednoduché a efektívne.

Výhody: Vysoká presnosť, široká škála podporovaných zariadení a prehliadačov.

Nevýhody: Vyššie náklady, môže byť komplexný pre začiatočníkov.

Cena: od 29 USD/ mesačne pre jednotlivú licenciu (pri tímovom predplatnom je cena za jednotlivca nižšia)

BrowserStack ti ponúka široký výber zariadení, vrátane smartfónov, tabletov a rôznych verzií prehliadačov

Ghostlab

Ghostlab umožňuje simultánne testovanie na viacerých zariadeniach a prehliadačoch. Je ideálny pre tímovú spoluprácu.

Ako začať? Najprv si stiahni a nainštaluj Ghostlab na do svojho PC. Potom otvor Ghostlab a pridaj do neho URL svojej webovej stránky, ktorú chceš testovať.

Teraz si môžeš vybrať, na ktorých zariadeniach a prehliadačoch chceš testovať svoju stránku. Ghostlab ti ponúka široký výber zariadení, vrátane smartfónov, tabletov a rôznych verzií prehliadačov.

Keď si vyberieš zariadenia, Ghostlab zobrazí tvoju webovú stránku na všetkých týchto zariadeniach súčasne. Môžeš vidieť, ako tvoja stránka vyzerá na rôznych obrazovkách a skontrolovať, či všetko funguje správne.

Okrem toho, Ghostlab ti umožňuje synchronizovať ovládanie medzi všetkými testovanými zariadeniami. Môžeš tak kliknúť na odkaz na jednom zariadení a vidieť, ako sa tvoja stránka správa na všetkých ostatných zariadeniach.

Ghostlab tiež umožňuje vytvárať snímky obrazoviek zo všetkých testovaných zariadení, čo ti môže pomôcť pri ladení a fixovaní bugov.

Link na stiahnutie ghostlab nájdeš tu.

Výhody: Synchronizované testovanie cez viacero zariadení, integrované nástroje na ladenie.

Nevýhody: Vyžaduje inštaláciu, menej intuitívne rozhranie.

Cena: 7 denná trial funkcia, neskôr 49 USD za jednotlivú licenciu (pri tímovom predplatnom je cena za jednotlivca nižšia)

Responsive Design Checker

Responsive Design Checker je ďalším v ponuke bezplatných online nástrojov. Jeho používateľské rozhranie je rýchle a intuitívne, pre jeho použitie stačí zadať URL adresu webovej stránky do nástroja a vybrať si z preddefinovaného zoznamu rozlíšení obrazovky alebo si prispôsobiť vlastné. Užitočnou funkciou je možnosť vytvárania snímok obrazovky pre návrhy.

Výhody: Bezplatný, jednoduchý na použitie, rýchly pohľad na responzivitu.

Nevýhody: Obmedzená presnosť, neumožňuje testovanie na natívnych aplikáciách.

Cena: Zadarmo

Responsive Design Checker je bezplatný, jednoduchý na použitie, rýchly pohľad na responzivitu.

Záver

Dúfame, že ti tento článok ponúkol dobrý prehľad o tom, čo znamená responzívne testovanie a aké nástroje sú k dispozícii na jeho efektívne vykonávanie. Nezabúdaj, že responzívny dizajn nie je len o estetike. Je to o poskytovaní kvalitného zážitku pre všetkých používateľov, nezávisle od toho, aké zariadenie používajú. A to je niečo, čo si žiadny vývojár, dizajnér alebo majiteľ webovej stránky nemôže dovoliť ignorovať.

Takže, neváhaj a pusti sa do testovania svojich webových projektov. A pamätaj, dobrý dizajn je responzívny dizajn.

O autorovi

Katarína Kučáková

Software Test Engineer

Moja cesta k testovaniu softvéru sa začala v roku 2019 až po štúdiu ekonómie a pracovných skúsenostiach v iných odvetviach. To mi pomohlo vnímať IT svet v rôznych súvislostiach. Ten totiž ponúka neustále nové výzvy, pre ktoré rada hľadám riešenia. Obľubujem oddych pri čítaní, turistiku alebo lyžovanie. LinkedIn

Daj nám o sebe vedieť