Zamestnania v IT pre začiatočníkov, ktoré naštartujú tvoju kariéru

Si vo svete IT junior a hľadáš zamestnanie, ktoré zvládneš aj bez dlhoročných skúseností? Pracovné pozície ako junior IT tester, junior programátor alebo IT konzultant môžu byť pre teba tou správnou voľbou. Vyžadujú si totiž prevažne iba základy programovania, ovládanie cudzieho jazyka a chuť učiť sa nové veci.

Práca v IT sektore už dávno nie je iba pre uchádzačov s vysokoškolským vzdelaním v odbore a s dlhoročnými skúsenosťami. Ponuka juniorských pracovných pozícií v IT je dostupná tiež pre začiatočníkov, pričom možností existuje viacero. Toto sú zamestnania, ktoré môžeš vykonávať, aj keď si v IT nováčik.

Odštartuj svoju kariéru ako IT tester junior

Pracovná náplň na pozícii junior software tester obnáša testovanie softvéru, aplikácií či webových stránok, a to pozostáva z hľadania, reportovania a riešenia zistených chýb a nedostatkov v produktoch. Človek, ktorý pracuje v zamestnaniach na pozícii softvérový tester úzko spolupracuje s programátormi, konzultantmi, analytikmi a projektovými manažérmi. Pracovná náplň IT testera zahŕňa nasledujúce úlohy:

 • riadenie procesu testovania softvéru,
 • navrhnutie rozsahu a stratégie testovania,
 • príprava a zaznamenanie manuálnych i automatizovaných testovacích prípadov,
 • odborné posúdenie konceptu a testovanie v systémoch,
 • podpora pre zákazníkov pri testovaní a zavádzaní softvérových produktov,
 • príprava reportov,
 • kontrola testovacích činností.

 

Ako IT tester junior sa môžeš kariérne posunúť na pozíciu IT tester pre automatizované testovanie. Software tester automatizovaného testovania zabezpečuje vykonávanie automatizovaných testov na základe podkladov od kolegov. Ide primárne o vytváranie, spúšťanie a vyhodnocovanie testov pomocou interných nástrojov. Automatizované testovanie si však vyžaduje väčšiu zodpovednosť a požiadavky, ktoré sú ale na druhej strane kompenzované vyšším platom software testera.

Java programátor junior so znalosťou cudzích jazykov

Na to, aby si sa mohol zamestnať ako Java developer junior potrebuješ mať prvé skúsenosti s programovaním v jazyku Java a ovládať angličtinu na pokročilej úrovni. Veľkou výhodou sú tiež jazykové znalosti z nemeckého jazyka, pretože mnoho IT firiem na Slovensku, vrátane msg life Slovakia, má svoje materské spoločnosti v nemecky hovoriacich krajinách. V prípade, že nemčinu neovládaš, sa ju môžeš dodatočne naučiť v konkrétnom zamestnaní. IT spoločnosti svojim zamestnancom často ponúkajú vzdelávacie kurzy a ďalšie zamestnanecké benefity, takže sa netreba báť toho, že musíš vedieť všetko hneď pri nástupe. Medzi základné úlohy pozície software engineer patria:

 • vyvíjanie počítačových aplikácií, mobilných aplikácií a internetových stránok v rozličných programovacích jazykoch,
 • analyzovanie požiadaviek klientov, posudzovanie možných rizík a s tým spojených technických problémov,
 • podieľanie sa na vytváraní technických špecifikácií,
 • odovzdanie vykonanej práce klientom/testerom na testovanie,
 • zisťovanie a opravovanie funkčných a bezpečnostných chýb v zdrojovom kóde,
 • odovzdávanie hotových softvérových aplikácií klientom, projektovému manažérovi a pod.,
 • poskytovanie technickej podpory klientom.

 

V závislosti od toho, ako rýchlo sa zorientuješ na pozícii Java developer junior, sa bude zvyšovať aj tvoj plat programátora. Pri práci softvérového inžiniera sa naučíš pracovať s jednotlivých technológiami a ak k tomu pridáš ďalšie vzdelávanie, tak sa o niekoľko rokov môžeš vypracovať na pozíciu Java developer senior, s čím porastie i tvoje finančné ohodnotenie. Zamestnanianie software developera má mnoho výhod, pričom návod na to, ako začať programovať a ako sa stať programátorom je pomerne jednoduchý a zvládne ho každý, kto sa zaujíma o prácu vývojára.

Pracovná pozícia IT support junior je hlavne o komunikácii

Ďalšou juniorskou pozíciou v IT svete je junior IT support specialist. V tomto zamestnaní musíš mať dobré komunikačné schopnosti, pretože si v neustálom kontakte so zákazníkmi v prípade, že im niečo nie je jasné alebo im niečo nefunguje. Musíš byť obrnený trpezlivosťou a nebrať si sťažnosti zákazníkov príliš osobne. Je jasné, že ťa budú kontaktovať vtedy, keď potrebujú pomoc a nie vtedy, keď ťa chcú pochváliť. Okrem komunikácie je pri tejto práci potrebná výborná znalosť produktu, ku ktorému support poskytuješ. Hlavnými úlohami zákazníckej podpory sú:

 • poskytovanie poradenstva a podpory používateľom,
 • analýza problémov a odstraňovanie porúch,
 • riešenie problémov a ich prevencia,
 • hlásenie vzniknutých incidentov administrátorom,
 • starostlivosť o používateľské účty,
 • spolupráca s externými dodávateľmi,
 • pomocné činnosti pri realizácii projektov.

 

Na začiatku dostaneš ako zamestnanec školenie a budeš oboznámený s problematikou, s ktorou sa budeš stretávať najčastejšie. Nadobudnutím skúseností sa môžeš posunúť na vyššiu úroveň, kde budeš riešiť viac odborné problémy. To si však už vyžaduje aj vyššie technické schopnosti. Rovnako ako pri ostatných pozíciách, aj pri práci helpdesk operátor rastie plat na základe tvojej šikovnosti a tvojich skúseností.

Zákaznícka podpora na pozícii IT support
V zamestnaní IT support junior budeš komunikovať a pomáhať riešiť problémy zákazníkov pri používaní produktu alebo softvérovej aplikácie.

IT projektový manažér junior pomáha s vedením projektov

Pokiaľ hľadáš pracovnú príležitosť v IT sektore už popri škole a máš talent na riadenie procesov, môžeš sa uchádzať o pozíciu asistent projektového riadenia – študent. Ako absolvent tak budeš mať dostatočné skúsenosti a znalosti na to, aby si sa mohol zamestnať ako IT projektový manažér junior. S týmto zamestnaním prichádza zodpovednosť za vedenie menších projektov a tiež pomoc skúsenejším projektovým a programovým manažérom pri riadení väčších projektov. Ďalšie úlohy IT projektového manažéra juniora sú:

 • plánovanie, riadenie, controlling a zabezpečenie cieľov projektu,
 • pravidelné reportovanie stavu projektu,
 • podpora a starostlivosť o existujúcich zákazníkov a spolupráca pri získavaní nových zákazníkov a projektov,
 • komunikácia v anglickom a nemeckom jazyku.

Pozícia aktuár a poistný matematik v IT je vhodná i pre študenta

Ak študuješ matematiku, aktuárstvo, informatiku alebo nejaký z príbuzných odborov, práca aktuár a poistný matematik – študent je pre teba priam stvorená. K zamestnaniam na pozícii junior aktuár nepotrebuješ dlhoročné skúsenosti so software developmentom, pretože pri tejto práci získaš všetky potrebné vedomosti. Stačí ti záujem o programovanie v Jave, dobrá angličtina a znalosť matematiky či poistnej matematiky. Pracovná náplň na tejto pozícii zahŕňa:

 • pomoc pri návrhu a vývoji softvérových riešení v jazyku Java,
 • programovanie matematického jadra,
 • zodpovednosť za matematické testy,
 • analýza a optimalizácia IT systémov,
 • zabezpečovanie kvality kódu a jeho optimalizácia.
Vedel si, že...

… aj keď sa náplň práce aktuára a poistného matematika v IT zdá byť náročná, v skutočnosti je prispôsobená tvojim skúsenostiam. Pokiaľ sa chceš v tejto oblasti vzdelávať a stať sa v budúcnosti seniorom, čakajú ťa atraktívne finančné ohodnotenie a zaujímavé projekty.

IT konzultant junior ako spájajúci element so zákazníkom

V prípade, že nie si technicky zručný a preferuješ skôr kontakt s ľuďmi ako sedenie za počítačom, zamestnanie IT consultant junior je pre teba ideálnym riešením. Na tejto pozícii budeš poskytovať poradenstvo a podporu zákazníkom a komunikovať s programátormi i testermi o tom, či je možné splniť požiadavky zákazníka. IT konzultant sa stretáva so zákazníkom po zakúpení produktu, pomáha mu v zaškolení pre používanie daného produktu a spisuje požiadavky na jeho úpravy tak, aby zákazníkovi vyhovoval.

K zamestnaniu junior IT consultant budeš potrebovať analytické myslenie, znalosť a prehľad v oblasti poisťovníctva a veľmi dobrú znalosť cudzích jazykov, najmä angličtiny a nemčiny. Zídu sa ti taktiež základné znalosti v oblasti programovania, aby si mohol zákazníkovi priamo odkomunikovať, či sa jeho požiadavky budú dať vykonať alebo nie. Vďaka tomu nebudeš musieť všetko konzultovať s programátormi. IT konzultant zodpovedá za úlohy ako:

 • znalosť produktu, s ktorým pomáha zákazníkovi pracovať,
 • analýza požiadaviek klienta,
 • návrhy pre optimalizovanie procesov a ich realizácia,
 • podpora a poradenstvo,
 • aktívna komunikácia so zákazníkom,
 • príprava návodov na používanie produktu pre zákazníka.

 

Práca v IT nebola nikdy dostupnejšia ako teraz. S nástupom a neustálym vývojom nových inovatívnych technológií má technologické zručnosti mladšia generácia jednoducho v rukáve. Preto je zamestnanie v IT vhodné predovšetkým pre mladých a dynamických ľudí, ktorí sa chcú učiť nové veci a neustále zlepšovať. Odradiť sa však nenechaj ani v prípade, že si si už zopár povolaní vyskúšal a uvažuješ o zmene práce. U nás máme dvere otvorené pre každého.

Ak ťa niektoré z uvedených zamestnaní zaujalo a máš chuť pracovať v medzinárodnej IT spoločnosti, pozri si voľné ponuky zamestnania pre it testerov či otvorené pracovné miesta pre programátorov a pridaj sa k nám ako IT junior.

Daj nám o sebe vedieť