Aká je výška platu IT testera v závislosti od jeho pracovnej pozície

Zamestnanie IT testera je nielen mimoriadne zaujímavé, ale aj atraktívne finančne ohodnotené. IT patrí medzi najlepšie platené sektory, v ktorých môžeš pracovať a výnimkou nie sú ani oblasti ako testovanie softvéru, testovanie webových stránok a aplikácií, testovanie v sektore podpory či poisťovníctva. V tomto článku sa dozvieš, koľko si môžeš zarobiť v zamestnaní ako špecialista IT tester na rôznych pozíciách. 

Hlavná pracovná náplň IT testera pozostáva z testovania softvérových aplikácií, ktorého súčasťou je hľadanie, zaznamenávanie a reportovanie chýb a nedostatkov pre zaistenie funkčnosti, ako aj bezpečnosti softvéru pre jeho používateľov. Softvérový tester je tak významným členom tímu pri vývoji i každej aktualizácii produktov, čomu zodpovedá aj výška jeho platu.

Koľko si môžeš zarobiť ako IT tester

Hrubý mesačný plat IT testera na Slovensku sa pohybuje od 1 295 do 2 553 €, pričom 10 % testerov zarába menej ako 1 295 € a 10 % zarába viac ako 2 553 €. Ako junior IT tester si tak zamestnaním môžeš zarobiť okolo 1 300 € mesačne, čo je vzhľadom na požiadavky na danú pracovnú pozíciu vcelku zaujímavé finančné ohodnotenie, a to najmä vtedy, ak svoju kariéru v IT iba začínaš.

Junior softvérový tester by mal mať ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie, ovládať minimálne jeden programovací jazyk, cudzí jazyk a základy SQL a XML na analýzu a manipuláciu s testovacími dátami. Vo väčšine prípadov ti teda postačia základné znalosti, od ktorých sa následne odrazíš v prípade, že takéto zamestnanie získaš.

Pokiaľ už pracovné skúsenosti na pozícii IT testera máš a ovládaš programovanie rovnako ako cudzí jazyk na pokročilej úrovni, môžeš sa uchádzať o pozíciu medior IT tester v závislosti od predošlého zamestnania a odpracovaných rokov na pozícii testera. 

Vedel si, že...

… IT spoločnosti majú väčšinou záujem o testera na úrovni medior/senior. Tieto dve pozície sa často prekrývajú, pretože rozdiely spočívajú skutočne len v úrovni dosiahnutých znalostí, tvojich schopností a pracovných skúseností.

Výška platu medior testera sa pohybuje okolo 1 900 €, zatiaľ čo ako senior software tester si môžeš v ideálnom prípade zarobiť až 2 500 €. Mzda IT testera sa však odvíja aj od ďalších faktorov, ako sú špecializácia, tvoje zručnosti a skúsenosti, znalosť a úroveň cudzích jazykov či dokonca zaujímavosť projektu, na ktorom budeš pracovať.

IT software tester junior pracuje na laptope na homeoffice
Ako junior IT tester si môžeš zarobiť okolo 1 300 € mesačne.

Lepšie ohodnotené je automatizované testovanie softvéru

Ak chceš dať šancu zamestnaniam na pozícii softvérového testera, pamätaj, že ako tester pre automatizované testovanie si zarobíš viac ako IT tester pre manuálne testovanie. Hoci software tester vykonáva okrem manuálneho testovania aplikácií často aj automatizované testovanie, pracovná náplň IT tester špecialistu pre automatizáciu rovnako ako požiadavky pre túto pozíciu sú náročnejšie a obsiahlejšie.

IT tester pre automatizované testovanie vytvára, spúšťa a vyhodnocuje automatické testy a taktiež vytvára a udržiava automatizované testovacie skriptá. Určite tak budeš potrebovať pokročilé vytváranie skriptov v Shell či Windows Script, pokročilú znalosť SQL a XML a skúsenosť s automatizáciou v nástroji Selenium alebo v porovnateľných nástrojoch. 

Vzhľadom na vyššie nároky na IT testera pre automatizáciu je tak vyšší i jeho plat. Hrubý mesačný plat v zamestnaniach pre softvérových testerov špecializovaných na automatizované testovanie sa na Slovensku pohybuje od 1 547 € pri juniorských pozíciách do 3 012 € pre senior IT testerov

Odporúčame ti...

V porovnaní s platom IT testerov pre manuálne testovanie je mzda testera pre automatizáciu vyššia, a to najmä pri seniorských pozíciách týchto zamestnaní. Pokiaľ  teda vyhľadávaš zamestnania ako IT tester, určite ti odporúčame získať zručnosti v oblasti automatizácie a nájsť si prácu v tomto sektore pre lepšie finančné ohodnotenie.

Znalosť cudzích jazykov sa ti vyplatí

Pri práci testera IT budeš potrebovať minimálne jeden cudzí jazyk. Ovládanie anglického jazyka na pokročilej úrovni nikdy nikomu neuškodilo, no ak premýšľaš nad ďalším jazykom, skvelou alternatívou je nemčina. Ako špecialista IT tester s nemeckým jazykom si zarobíš viac ako bežný tester, a to najmä z dôvodu nižšej ponuky zo strany zamestnancov a vyššieho dopytu zo strany zamestnávateľov.

U nás v msg life Slovakia napríklad hľadáme práve testerov s nemčinou. Pracujeme v medzinárodnom tíme, ktorý riadi materská spoločnosť so sídlom v Nemecku, takže ovládanie nemeckého jazyka minimálne na úrovni B2 slovom aj písmom vyžadujeme pri viacerých pozíciách. Ak však potrebuješ svoje jazykové zručnosti trochu oprášiť alebo by si ich rád posunul na vyššiu úroveň, našim zamestnancom poskytujeme bezplatné jazykové kurzy priamo na pracovisku, ktoré môžu využiť pre ďalšie vzdelávanie.

Okrem toho ponúkame ďalšie zaujímavé firemné benefity, nadštandardné finančné ohodnotenie a možnosť kariérneho rastu. Prezri si naše ponuky zamestnania IT testera a naštartuj svoju kariéru v IT ako softvérový tester, špecialista IT tester pre automatizáciu či ako konzultant IT tester pre poisťovníctvo so zameraním na životné a/alebo neživotné poistenie.

Daj nám o sebe vedieť