Top AI testing tools 2024: najlepšie testovacie nástroje s umelou inteligenciou na automatizáciu testovania

Koľko nástrojov na testovanie umelej inteligencie využívaš na zvýšenie kvality softvéru? Alebo si stále myslíš, že potenciál umelej inteligencie je obmedzený na vytváranie jedinečných diel a obsahov? V skutočnosti možnosti, ktoré AI prináša, už predčili ChatGPT a rozšírili sa do procesov vývoja softvéru a testovania. Ak chceš vedieť, ako zjednotiť strojové učenie a automatizáciu testovania a profitovať z využitia AI pre QA a testovanie, čítaj ďalej.

Umelá inteligencia v automatizovanom testovaní

Umelá inteligencia je schopnosť stroja učiť sa, upravovať a používať údaje na riešenie akýchkoľvek budúcich scenárov. Umelá inteligencia používa riešenie problémov a uvažovanie na automatizáciu procesu testovania. Automatizované testovanie s umelou inteligenciou zahŕňa využitie AI a strojového učenia (ML – machine learning) v existujúcich nástrojoch na automatizované testovanie softvéru s cieľom generovať vynikajúce výsledky a riešiť bežné problémy pri automatizovanom testovaní. Automatizácia testovania pomocou AI je známa tým, že urýchľuje životný cyklus produktu a zvyšuje finančné príjmy organizácie. AI v automatizačnom testovaní pomáha pri týchto oblastiach:

 • Autorizácia, vykonávanie a údržba automatizovaných testov.
 • Dodanie transparentnosti produktu.
 • Včasné odhalenie a oprava chýb.
 • Zvýšenie celkovej efektívnosti.
 • Urýchlenie procesu automatizovaného testovania.
 • Generovanie relevantných údajov na rozhodovanie.

IT Testeri denne udržiavajú a upravujú množstvo testovacích prípadov. V tomto prípade nástroje na automatizované testovanie s umelou inteligenciou umožňujú testerom hladko zvládnuť opakujúce sa úlohy, generovať príslušné údaje na rozhodovanie a včas odhaliť a odstrániť problémy v životnom cykle vývoja. AI zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní suitov automatizačných testov a zlepšovaní používateľského rozhrania, unit testovaniaapi testovania. Celkovo možno povedať, že nástroje na testovanie s umelou inteligenciou prichádzajú testerom na pomoc v týchto prípadoch:

 • Odhaľovanie, opravovanie a odstraňovanie chýb a omylov v počiatočných fázach.
 • Zisťovanie zmien v aplikáciách a úprava skriptu pre údržbu testovacích prípadov.
 • Zlepšenie celkovej efektívnosti a transparentnosti procesov testovania.
 • Kvalitné testovacie výstupy rýchlejšie ako bežne.

Prečítaj si aj náš článok Nahradí umelá inteligencia v budúcnosti QA a IT testerov?

Výhody AI pri automatizovanom testovaní

Testovanie zabezpečuje spokojnosť zákazníka a chráni prípadné poruchy aplikácie. Schopnosť testovacích nástrojov AI napodobňovať ľudské správanie ich robí veľmi užitočnými pre testerov zapojených do automatizovaných procesov priebežného testovania. Tieto nástroje identifikujú zmeny efektívnejšie ako ľudia. Nižšie sú uvedené rôzne výhody používania AI pri testovaní softvéru:

 • Automatizácia generovania testov API
 • Vykonávanie vizuálneho testovania
 • Vznikajúce a vyvíjajúce sa roboty
 • Rozšírené sledovanie chýb
 • Rozšírené písanie testovacích prípadov
 • Vylepšené regresné testy
 • Väčšie pokrytie testov
 • Vylepšená bezpečnosť
 • Prognostická analýza
 • Úspora času a peňazí
 • Samooprava testov

5 dôvodov, prečo používať AI na automatizáciu testovania

#1. Zvýšená presnosť

Automatizované testovanie obohatené o umelú inteligenciu a strojové učenie dokáže ľahko identifikovať vizuálne chyby a chybové trendy a zvýšiť kvalitu softvéru.

#2. Zrýchlené dodanie produktu

Automatizovaná údržba je ďalším dôvodom, prečo používať umelú inteligenciu na testovanie. Keďže testy sa musia opakovať a opravovať v súlade s každou novou zmenou v zdrojovom kóde, má zmysel automatizovať tento proces pomocou AI a algoritmov strojového učenia. Týmto spôsobom nielenže odbremeníš testerov, ale aj zvýšiš čas uvedenia produktu na trh.

#3. Zníženie nákladov

Ak chceš rozumne znížiť náklady, môžeš AI uplatniť aj na automatizáciu QA a testovania. Nástroje s podporou umelej inteligencie oslobodia testerov od opakujúcich sa úloh a umožnia im sústrediť sa na zložitejšie problémy. V dôsledku toho môžeš znížiť počet zamestnancov a sprievodné náklady.

#4. Lepšie pokrytie testov

Na rozdiel od tradičných nástrojov na automatizáciu testovania sa ich náprotivky poháňané umelou inteligenciou ukazujú byť ešte efektívnejšie, pokiaľ ide o hĺbku a rozsah analýzy softvéru.

#5. Včasná spätná väzba

Čím skôr sa identifikujú chyby, tým lepšie. A testovanie poháňané AI, ako aj automatizácia QA poháňaná AI, túto možnosť odomykajú. Tým, že nástroje na automatizované testovanie založené na AI navrhujú čitateľné odporúčania v čo najskorších fázach, šetria úsilie tímov digitálnej transformácie.

#6. Škálovateľnosť

Viac kódu si vyžaduje viac testovania. Keďže kódovací asistenti, ako je napríklad GitHub Copilot, umožňujú vývojárom znásobiť svoj výkon, tradičné metódy testovania čoraz viac zaostávajú, pretože vyžadujú príliš veľa manuálneho úsilia na riešenie takéhoto množstva kódu. Nástroje na testovanie s umelou inteligenciou však vynikajú pri vykonávaní testov v obrovskom rozsahu. Táto škálovateľnosť sa rozširuje na testovanie rôznych zariadení, platforiem a prostredí, čím sa zabezpečuje široké pokrytie, ktoré umožňuje spoľahlivé odhaľovanie chýb a zraniteľností napriek veľkému množstvu kódu.

#7. Neustále zlepšovanie

Nástroje na testovanie umelej inteligencie fungujúce na algoritmoch možno nastaviť tak, aby sa časom učili a zlepšovali. Tým, že sa tieto nástroje priebežne učia o testovanom softvéri, môžu začať s čistým štítom a iteratívne zlepšovať vstupy testov na základe správania aplikácie počas jej behu. To umožňuje, aby sa takéto nástroje zlepšovali s každým spustením testu, čo vedie k zisteniam mimo dosahu väčšiny tradičných testovacích nástrojov.

Kde použiť automatizáciu testov riadenú umelou inteligenciou?

 • Na vytvorenie testov používateľského rozhrania schopných posúdiť vizuálne aspekty a odhaliť chyby rozhrania je možné použiť techniky rozpoznávania obrazu založené na AI.
 • Pomocou nástrojov AI je možné automatizovať testovanie API a zefektívniť unit testy.
 • Jeden z ďalších prípadov použitia AI pri automatizácii testovania (príklad: Applitools) súvisí s regresným testovaním.
 • Na urýchlenie procesu samoopravy a zníženie počtu manuálnych operácií môžete využiť aj nástroje na testovanie s AI.
 • A v neposlednom rade: schopnosť automaticky prispôsobovať testovacie skripty zmenám kódu robí z nástrojov na báze AI hmatateľnú súčasť procesu údržby testov.

Ako si vybrať nástroje na automatizované testovanie

Pri takom množstve rôznych dostupných nástrojov na automatizované testovanie môže byť náročné rozhodnúť sa, ktoré nástroje budú najlepšie vyhovovať tvojim potrebám.

Pri užšom výbere, skúšaní a výbere nástrojov na automatizačné testovanie zváž:

 • Aký problém sa snažíš vyriešiť – Začni identifikáciou medzery vo funkciách nástrojov na automatizované testovanie, ktorú sa snažíš vyplniť, aby si si ujasnil vlastnosti a funkcie, ktoré musí nástroj poskytovať.
 • Kto ho bude potrebovať používať – Na posúdenie nákladov a požiadaviek zváž, kto bude softvér používať a koľko licencií budeš potrebovať. Budeš musieť zhodnotiť, či to budú len testeri softvéru QA alebo celá organizácia, ktorá bude potrebovať prístup. Keď je to jasné, stojí za to zvážiť, či uprednostníš jednoduchosť používania pre všetkých alebo rýchlosť pre výkonných používateľov tohto nástroja.
 • S akými ďalšími nástrojmi musí spolupracovať – Ujasni si, aké nástroje nahrádzaš, aké nástroje zostávajú a s akými nástrojmi ich budeš musieť integrovať, napríklad s inými testovacími nástrojmi, automatizačnými nástrojmi alebo softvérom na sledovanie chýb. Budeš sa musieť rozhodnúť, či sa nástroje budú musieť integrovať spoločne, alebo či môžeš nahradiť viacero nástrojov jedným konsolidovaným nástrojom na automatizačné testovanie.
 • Aké výsledky sú dôležité – Zváž výsledok, ktorý musí softvér priniesť, aby sa považoval za úspešný. Zváž, akú schopnosť chceš získať alebo čo chceš zlepšiť a ako budeš merať úspech. Výsledkom môže byť napríklad schopnosť získať väčší prehľad o výkonnosti. Funkcie nástrojov na automatizačné testovanie môžeš porovnávať, až kým nezmodrieš, ale ak sa nezamýšľaš nad výsledkami, ktoré chceš dosiahnuť, mohol by si stratiť veľa času.
 • Ako by fungoval vo vašej organizácii – Zváž výber softvéru spolu s vašimi pracovnými postupmi a metodikou dodávok. Zhodnoť, čo funguje dobre a oblasti, ktoré spôsobujú problémy, ktoré je potrebné riešiť. Pamätaj, že každá firma je iná – nepredpokladaj, že keď je nástroj populárny, bude fungovať aj vo vašej organizácii.

Ako si vybrať nástroje na automatizované testovanie

Najlepšie nástroje na automatizované testovanie AI v roku 2024

Existuje dlhý zoznam nástrojov na automatizáciu testovania s podporou umelej inteligencie a tím si musí vybrať ten správny na riešenie úloh automatizácie testovania. Mnohé nástroje na automatizáciu testovania s umelou inteligenciou vykonávajú inteligentné vyhľadávanie chýb, vykonávajú prediktívne samoopravy, umožňujú odolnosť aplikácií a automatizujú obchodné procesy a pracovné postupy.

Tu je niekoľko nástrojov na automatizáciu AI, ktoré môžu testeri vyskúšať v roku 2024. Prečítaj si aj náš článok CHATGPT a automatizácia testov.

 1. Applitools

Applitools je spoľahlivý automatizačný nástroj s umelou inteligenciou na vizuálne testovanie a monitorovanie používateľského rozhrania. Applitools je komplexná platforma na testovanie softvéru, ktorá sa zameriava na manuálne testovanie kvality, DevOps a digitálnu transformáciu. Tento nástroj poháňaný vizuálnou umelou inteligenciou umožňuje stroju napodobňovať ľudské správanie. Táto aplikácia s podporou AI je obohatená o adaptívny ML algoritmus. Nástroj je robustný s 3,8-krát vyššou stabilitou, o 45 % vyššou detekciou chýb a 5,8-krát rýchlejšími testami s vizuálnou podporou.

 • Má jediný riadok kódu na analýzu celej obrazovky aplikácie.
 • Využíva AI a ML na údržbu testov.
 • Má porovnávací algoritmus, ktorý rýchlejšie rozpozná zmeny.
 • Hladko integruje existujúce testy a eliminuje potrebu písania a učenia sa nových testov.
 1. Testim io

Testim.io je nástroj na automatizované funkčné testovanie, ktorý využíva umelú inteligenciu a ML na urýchlenie autorizácie, vykonávania a údržby automatizácie testov. Funguje dobre na rôznych prehliadačoch a platformách. Má bezplatný základný plán s obmedzenými funkciami a plán pro, ktorý podporuje všetko. Tento nástroj na komplexné testovanie s umelou inteligenciou skracuje čas vytvárania a vykonávania testov tým, že spúšťa viacero testov súčasne, paralelne.

 • Zameriava sa na funkčné testovanie a testovanie používateľského rozhrania.
 • Má inteligentné lokátory na zisťovanie zmien v aplikácii počas vykonávania automatizovaných testov.
 • Bez problémov sa integruje s nástrojmi CI/CD a ponúka podrobné hlásenia o chybách.
 • Prekonáva nestabilné testy a spomaľuje problémy vzniknuté z častých zmien používateľského rozhrania.
 • Vykonáva analýzu koreňových príčin (root cause) neúspešných testov.
 1. AccelQ

ACCELQ je cloudový bezkódový nástroj na automatizáciu testovania AI, ktorý automatizuje rôzne aspekty životného cyklu kvality: Testy sa vykonávajú od návrhu cez plánovanie až po realizáciu. Je to jedinečný spôsob automatizácie testovania API a používateľského rozhrania.

 • Zameriava sa na automatizáciu webového používateľského rozhrania, API, desktopových a mobilných platforiem.
 • Obsahuje funkcie samoregenerácie, programovania v prirodzenej angličtine, inteligentného prieskumníka prvkov a automatizovaného generovania testov.
 • Ponúka jednotný pohľad na celý životný cyklus QA vďaka dobrej integrácii s populárnymi reťazcami nástrojov DevOps.
 • Ponúka prediktívnu analýzu a analýzu ciest pre vývoj testovacích scenárov.
 1. Functionize

Functionize je cloudová možnosť automatizovaného testovania funkčnosti, výkonu a záťaže. Využíva umelú inteligenciu a ML na zlepšenie tvorby, diagnostiky a údržby testov. Dokáže vykonať množstvo testov v priebehu niekoľkých minút zo všetkých mobilných prehliadačov a stolových počítačov.

 • Táto platforma sa vzťahuje na deklaratívnu kategóriu testovacích nástrojov AI.
 • Vytvára, overuje a udržiava testy pomocou AI a ML.
 • Jej funkcia SmartFix dokáže ľahko testovať zlyhania a zisťovať zmeny používateľského rozhrania.
 1. TestCraft

TestCraft je platforma na automatizáciu testovania s umelou inteligenciou, ktorá sa používa na regresné a kontinuálne testovanie. Dobre monitoruje aj webové aplikácie. Využíva AI na elimináciu času a nákladov na údržbu. Táto platforma umožňuje testerom vizuálne vytvárať automatizované testy založené na Selenium pomocou rozhrania drag-and-drop.

 • Využíva ML algoritmy na rozpoznanie správnych webových prvkov pri zmenách aplikácie.
 • Vytvára automatizované testy založené na Selenium, ktoré testeri môžu vykonávať na viacerých platformách a prehliadačoch.
 • Umožňuje vytvárať modely testov s režimom On-the-Fly na opakované použitie krokov testov.
 • Dodáva sa so samoregeneračnými schopnosťami v základnom balíku.
 1. Katalon

Katalon je nástroj s umelou inteligenciou na automatizáciu testovania, ktorý poskytuje kompletné riešenie na testovanie mobilných aplikácií a webových stránok. Poskytuje vstavané rozhranie na testovanie. Má robustné úložisko objektov, podporu viacerých jazykov a ďalšie funkcie.

 • Vytvorenie prvkov, ktoré sa dajú opakovane použiť na improvizovanú automatizáciu testov.
 • Dokáže skriptovať vo viacerých jazykoch vrátane Java, C++ a ďalších.
 • Poskytuje efektívne výsledky testov, ktoré zabezpečujú kvalitu aplikácie alebo webu.
 • Podporuje niekoľko typov testovania, napríklad testovanie na základe kľúčových slov, testovanie na základe údajov atď.
 • Má užívateľsky prívetivé grafické rozhranie.
 • Integruje pracovné postupy CI/ DevOps a ďalšie nástroje.
 1. Selenium

Selenium je jedným z najrobustnejších a najvšestrannejších testovacích nástrojov, vďaka čomu je medzi vývojármi obľúbený.  Tento nástroj je teraz vybavený umelou inteligenciou, ktorá poskytuje rozsiahlu flexibilitu pri spúšťaní a vykonávaní testov. Open-source povaha tohto frameworku umožňuje kompatibilitu na rôznych platformách, ako sú Linux, MacOS a Windows. Okrem toho funguje s rôznymi prehliadačmi vrátane prehliadačov Safari, Chrome a Firefox.

 • Robustná integrácia s rôznymi programovacími jazykmi a frontendovými frameworkmi.
 • Kompatibilita s rôznymi platformami a prehliadačmi.
 • Efektívna spolupráca s nástrojmi na kompiláciu zdrojového kódu a priebežné automatizované testovanie.
 • Bezproblémová správa a generovanie testovacích prípadov a správ.
 1. Code Intelligence

Code Intelligence kombinuje dynamické testovanie a samoučiace sa schopnosti umelej inteligencie na identifikáciu chýb a zraniteľností pri každej zmene kódu. Code Intelligence analyzuje zdrojový kód a umožňuje vývojárom využiť informácie o správaní aplikácie počas jej behu na generovanie inteligentných testovacích prípadov, ktoré odhalia chyby a zraniteľnosti, ktoré bežné metódy testovania často prehliadajú. Keďže toto všetko sa deje automaticky pri každej zmene kódu, vývojári dostanú presný riadok kódu a vstup, ktorý spôsobil pád aplikácie, takže môžu problémy vyriešiť oveľa skôr, ako je produkt dokončený.

 • Možnosť prístupu k celému zdrojovému kódu.
 • Identifikuje hraničné (edge) zraniteľnosti a chyby v kóde pri každej zmene.
 • Automatizuje generovanie testovacích prípadov na základe správania aplikácie, čím optimalizuje pokrytie testov.
 • Vykonáva automatizované testovanie každej zmeny kódu s cieľom včas odhaliť potenciálne problémy.
 • Umožňuje reprodukciu, debugovanie a opravu všetkých zistení v preferovanom integrovanom vývojovom prostredí.
 • Uľahčuje súlad s rôznymi priemyselnými normami a štandardmi.
 • Určuje priority a plánuje opravy pomocou klasifikačných noriem a monitorovania chýb.
 • Podporuje jazyky Java, C/C++, Golang a JavaScript, ktoré možno testovať.
 • Umožňuje rýchlu konštrukciu testov na báze umelej inteligencie s funkčným unit testom.
 1. Eggplant Digital Automation Intelligence

Eggplant Digital spolu s výkonom umelej inteligencie poskytuje rozsiahle pokrytie, zlepšuje používateľskú skúsenosť a urýchľuje cykly vydávania produktu. Vďaka svojmu ľahko použiteľnému rozhraniu ponúka tento nástroj bezpečné riešenie na testovanie akéhokoľvek softvéru na akejkoľvek platforme alebo zariadení, čím výrazne zlepšuje proces zabezpečenia kvality.

 • Testovanie na báze umelej inteligencie na optimalizáciu používateľského zážitku a urýchlenie cyklov vydania.
 • Kompatibilita so všetkými typmi softvéru na rôznych platformách a zariadeniach.
 • Zlepšuje procesy zabezpečenia kvality vďaka rýchlemu, bezpečnému a ľahko použiteľnému rozhraniu.
 1. ai Continuous Testing

Nástroj Digital.ai Continuous Testing, ktorý využíva silu umelej inteligencie, poskytuje komplexné pokrytie funkčných prípadov, prípadov výkonu a prístupnosti. Vďaka infraštruktúre založenej na cloude podporuje škálovateľné testovanie po celom svete a zároveň poskytuje užitočné poznatky prostredníctvom nástroja Digital.ai Continuous Testing Lens. Nástroj vyniká interoperabilitou, rýchlymi testovacími cyklami a funkciami určenými pre členov tímu, ktorí neprogramujú.

 • Škálovateľné, cloudové riešenie pre manuálne a automatizované testovanie.
 • Zhromažďovanie a analýza metrík na báze umelej inteligencie prostredníctvom nástroja Digital.ai Continuous Testing Lens.
 • Zrýchľuje automatizáciu v testovacích cykloch, čím skracuje čas potrebný na uvedenie na trh.
 • Užívateľsky prívetivý editor testov na efektívne vytváranie, overovanie a správu testov.

Záver

Rastúce používanie nástrojov s umelou inteligenciou už zmenilo prostredie testovania softvéru. Tieto nástroje prinášajú nespočetné výhody AI a ML, ktoré tradičné nástroje na automatizované testovanie nedokážu ponúknuť. Kombinácia tradičného testovania s nástrojmi umelej inteligencie môže zefektívniť vývoj softvéru tým, že urýchli proces vývoja a presnejšie identifikuje aj hlboko skryté problémy a vďaka tomu budú môcť testeri odovzdať ešte kvalitnejší produkt.

Ak vieš po nemecky a si IT tester, pozri si naše firemné benefity a reaguj na voľné pracovné miesta.

O autorovi

Michaela Kojnoková

Agile Test Engineer

Po štúdiu informatiky na ŽU a TUKE som sa najviac ponorila do oblasti automatizácie testovania. Okrem toho sa venujem tvorbe webov, databázam, dátovej analytike, umelej inteligencii a strojovému učeniu. Mám rada cestovanie, šport a najviac si užívam čas strávený v prírode s mojimi blízkymi. LinkedIn

Daj nám o sebe vedieť