Zamestnanie software testera: Ako sa stať IT testerom?

Máš čerstvo po vysokej škole alebo uvažuješ nad zmenou zamestnania? Ak ťa zaujíma programovanie, práca v IT a ovládaš cudzie jazyky, práca IT testera bude pre teba možno to pravé. V tomto článku ti poradíme, ako si nájsť prácu na pozícii IT tester špecialista a dozvieš sa i to, ktoré zručnosti budeš potrebovať na to, aby si sa stal atraktívnym kandidátom.

Špecialista IT tester zohráva v procese zabezpečovania funkčnosti a bezpečnosti poskytovaných produktov mimoriadne dôležitú úlohu. Zodpovedá totiž za nájdenie, reportovanie a riešenie zistených chýb a nedostatkov pre čo najlepší používateľský zážitok. 

V prípade, že by si sa rád podieľal na zaujímavých projektoch a vyskúšal si testovanie webových stránok či aplikácií, testovanie softvéru a s ním súvisiace testovanie softvérových aplikácií a testovanie softvérových produktov, prípadne ďalšie oblasti, svoje uplatnenie môžeš nájsť v zamestnaní ako IT tester. Či už si skúsený tester, alebo ovládaš len jeden programovací jazyk, pracovná pozícia IT testera je vhodná skutočne pre každého a pri seniorských pozíciách je mimoriadne dobre finančne ohodnotená. Plat IT testera závisí od viacerých faktorov, pričom ako špecialista IT tester s nemčinou napríklad zarobíš viac ako bežný tester. Koľko zarába IT tester na Slovensku sa dočítaš v našom ďalšom článku.

Aké zručnosti potrebuje IT tester?

Aby si sa mohol zamestnať ako IT tester špecialista, musíš disponovať istými zručnosťami a schopnosťami. Mal by si ovládať najmenej jeden programovací jazyk, ako Java, Python či napríklad C#. Tvojou prácou totiž nebude iba preklikávanie sa webom, softvérom alebo aplikáciou. Na to, aby si mohol nájsť chyby a nedostatky musíš vedieť kód analyzovať, vďaka čomu budeš následne schopný zistiť príčinu problému.

Zídu sa ti taktiež znalosti SQL a XML, dobré komunikačné a organizačné schopnosti, analytické myslenie, zmysel pre detail a v neposlednom rade aj pokročilá znalosť nemeckého jazyka minimálne na úrovni B2 slovom aj písmom. Ovládanie angličtiny i nemčiny je, samozrejme, taktiež veľké plus pre tvojho potenciálneho zamestnávateľa.

Odporúčame ti...

Hoci mnoho IT spoločností uprednostňuje skôr relevantné skúsenosti a zručnosti pred vysokoškolským titulom, vzdelanie v oblasti ako inžinierstvo, matematika či informatika ti môže pri práci IT testera pomôcť v príprave na rôzne aspekty v oblasti testovania softvéru.

Ak v IT len začínaš, nenechaj sa odradiť. V zamestnaniach na juniorských pozíciách ti bohato postačia základy programovania, ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie a predovšetkým chuť vzdelávať sa. Ostatné zručnosti sa naučíš už priamo na danej pozícii. 

Tvoju hodnotu na trhu práce môžu zvýšiť aj certifikáty

Napriek tomu, že práca softvérového testera nevyžaduje certifikát, ti môže jeho získanie výrazne pomôcť pri ceste k novému zamestnaniu na pozícii IT testera. Existujú dve hlavné certifikácie, a to:

  • ISTQB (International Software Testing Qualifications Board)
  • CSTE (Certified Software Tester)
IT software tester pozerá do kódu na monitore na homeoffice
Ak ťa nejaká pracovná ponuka IT testera zaujala, uisti sa, že spĺňaš všetky požiadavky.

ISTQB certifikácia predstavuje jeden z najznámejších certifikátov v oblasti testovania softvérových aplikácií. V každej krajine je zastrešená autoritou danej krajiny oprávnenou vykonávať certifikáciu, vďaka čomu je medzinárodný ISTQB certifikát na testovanie softvéru akceptovaný aj v zahraničí.

Vedel si, že...

… ISTQB certifikát si môžeš urobiť aj dodatočne, pretože niektoré zamestnania ho vyžadujú. V msg life Slovakia poskytujeme našim zamestnancom v rámci firemných benefitov bezplatný kurz, ktorý ťa pripraví na skúšky za približne sedem týždňov.

Na rozdiel od ISTQB certifikácie, ktorú môžeš získať i bez predchádzajúcich skúseností v IT, certifikácia CSTE často vyžaduje bakalársky titul a dva roky relevantnej praxe alebo šesť rokov praxe bez titulu, aby si sa vôbec kvalifikoval na test. Ten následne posúdi tvoje chápanie schopností testovania softvéru, kontroly kvality a znalostí IT profesie.

Dobre vypracovaný životopis dokáže zázraky

Prvé dojmy sú nesmierne dôležité, a preto ak sa uchádzaš o akékoľvek zamestnania, pamätaj na to, že tvoje CV je tým prvým, čo uvidí tvoj potenciálny zamestnávateľ. Daj si preto záležať na zaujímavých schopnostiach a zručnostiach v životopise, ktoré ťa odlíšia od konkurencie. Svoje CV si pred reagovaním na ponuku vždy aktualizuj a uisti sa, že obsahuje tvoje aktuálne skúsenosti, schopnosti a jazykové zručnosti. Dôležitá je taktiež jeho vizuálna stránka, zvolená fotografia i to, aby si uvádzal len pracovné skúsenosti a znalosti týkajúce sa konkrétnej pozície, o ktorú sa uchádzaš.

Ak skúsenosti so zamestnaniami ako IT tester zatiaľ nemáš, neboj sa spomenúť súvisiace projekty, absolvované školenia, certifikáty či kurzy. Chuť vzdelávať sa a napredovať je pre zamestnávateľa taktiež mimoriadne významným faktorom, ktorý hľadá u svojho budúceho zamestnanca. Pri juniorských pozíciách sa zároveň vyžadujú iba základy, takže sa určite nenechaj odradiť uvedenými požiadavkami a pracovnou náplňou.

Kde hľadať pracovné ponuky 

Teraz, keď už vieš, aké zručnosti by si mal ako IT software tester ovládať i to, ktoré znalosti tvoju hodnotu na trhu práce zvýšia, je čas vrhnúť sa na pracovné ponuky. Samozrejme, nezabúdaj na to, že požadované schopnosti a nároky sa budú meniť v závislosti od zamestnaní a teda od konkrétnej ponuky, spoločnosti i druhu pozície (junior, medior, senior).

Hľadať zamestnanie si môžeš na rôznych pracovných portáloch, no skvelou alternatívou je napríklad tiež profesijná sociálna sieť LinkedIn, ktorá ti môže pomôcť nielen pri získaní tvojho dream jobu, ale aj pri nadobudnutí dôležitých kontaktov s ďalšími testermi. Tí ťa následne môžu odporučiť svojim známym a ani sa nenazdáš a budeš mať sieť kontaktov s odborníkmi z tvojej oblasti, ktorí ti so zamestnaním môžu v budúcnosti pomôcť. Vieš už akým zamestnaniam sa chceš v IT venovať? V prípade, že by si mal záujem o prácu v konkrétnej spoločnosti, pozri si jej webovú stránku. IT firmy majú väčšinou sekciu s aktuálnou ponukou voľných pracovných pozícií, na ktoré môžeš aj rovno reagovať. Takúto sekciu nájdeš i na našom webe, kde pravidelne aktualizujeme najnovšie pracovné ponuky. Našim zamestnancom ponúkame zaujímavé firemné benefity, možnosť kariérneho rastu a atraktívne finančné ohodnotenie. Začni svoju kariéru v IT v poprednej IT spoločnosti a podieľaj sa s nami na tvorbe budúcnosti v oblasti poisťovníctva.

Daj nám o sebe vedieť