Koľko zarába IT tester na Slovensku

Úlohou testera IT je nájsť, zaznamenať a nahlásiť zistené chyby, čím prispieva k zlepšeniu používateľskej skúsenosti, funkčnosti i bezpečnosti využívania webovej stránky, softvéru, poistných aplikácií či produktov. Hľadáš, aký má IT software tester plat? V tomto článku sa zameriame na to, aká je priemerná výška mzdy IT testera na slovenskom trhu a povieme si, od čoho závisí ohodnotenie v zamestnaní  softvérového inžiniera.

Zamestnanie IT software tester patrí k najčastejšie obsadzovaným pozíciám, ktoré oblasť IT ponúka. Pravidelné testovanie softvéru je nevyhnutné počas vývoja i po každej aktualizácii pre zaistenie bezproblémovej funkčnosti a bezpečnosti softvérových aplikácií či produktov. Špecialista IT tester zabezpečuje, aby softvérový produkt zodpovedal očakávaným požiadavkám a aby obsahoval čo možno najmenej chýb a nedostatkov v porovnaní s pôvodnými požiadavkami. Je teda neoceniteľnou súčasťou každého tímu a tomu by malo zodpovedať i jeho finančné ohodnotenie.

Špecializácia testera ovplyvňuje aj jeho ohodnotenie

Platy testerov v oblasti IT sa líšia v závislosti od toho, či to je brigáda popri VŠ, alebo ide už o pravidelnú prácu so skúsenosťami na danej pozícii. Ak ťa zaujala pracovná ponuka IT tester a uvažuješ nad zamestnaním testera na Slovensku, tak pamätaj na to, že mzda pri práci IT testera závisí od niekoľkých faktorov. Medzi tie najhlavnejšie patria:

  • tvoje zručnosti a skúsenosti,
  • znalosti cudzích jazykov,
  • pozícia (junior, medior, senior), o ktorú sa zaujímaš,
  • zaujímavosť projektu, na ktorom budeš pracovať,
  • tvoja špecializácia.

Od špecializácie zamestnania totiž závisí aj finančné ohodnotenie a požadované znalosti. Ako IT tester sa môžeš špecializovať na všeobecné testovanie, testovanie webovej stránky a webových aplikácií, testovanie softvéru, do ktorého zaraďujeme testovanie softvérových aplikácií a testovanie softvérových produktov. Zamestnať sa ale môžeš tiež ako IT tester konzultant pre oblasť poisťovníctva, podpory či IT tester špecialista pre automatizáciu.

Požiadavky pre job IT testera

Zamestnaniu na pozícii softvérový tester sa môže začať venovať v podstate ktokoľvek. Väčšinou sa vyžaduje úspešne ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie I. alebo II. stupňa, no oveľa dôležitejšie sú nadobudnuté znalosti a zručnosti. Testeri IT v zamestnaniach často začínajú ako študenti na vysokej škole, počas ktorej nadobúdajú a aplikujú v praxi cenné skúsenosti. Ak už skúsenosti máš, určite dostaneš adekvátne ohodnotenie alebo plat ako IT tester.

Aké znalosti potrebuješ, aby si sa mohol stať IT testerom?

Vo väčšine prípadov bude tvojou úlohou okrem manuálneho testovania tiež automatizované IT testovanie. Potrebovať budeš minimálne základy programovania, ideálne v programovacích  jazykoch Java, Python alebo C#. Úplne ti postačí ovládať aspoň jeden, pričom u nás v msg life Slovakia napríklad najviac využívame programovací jazyk Java. Pre prácu tester softvéru v IT sú nevyhnutné aj znalosti SQL na analýzu a manipuláciu s testovacími dátami a XML.

Vedel si, že...

… pri práci IT testera sa vysokoškolský titul nevyžaduje. V zamestnaní sa oveľa väčší dôraz kladie na tvoje zručnosti, znalosti, komunikačné schopnosti a chuť neustále sa vzdelávať a napredovať.

Ostatné zručnosti budú priamo závisieť od konkrétnej pozície, o ktorú sa budeš uchádzať. IT tester automatizovaného testovania musí napríklad ovládať pokročilé vytváranie skriptov v Shell alebo Windows Script a mať skúsenosti s automatizáciou v nástroji Selenium, prípadne v porovnateľných nástrojoch. Pri práci IT testera softvérových aplikácií sa zas vyžadujú znalosti bežných testovacích metód a nástrojov, ako je certifikácia ISTQB či skúsenosti s nástrojmi ako Jira, Selenium, git alebo Eclipse, ktoré budeš denne využívať.

IT software tester si prezerá údaje o plate na laptope
Vysokoškolský titul sa pri práci testera IT poväčšine nevyžaduje.

Dôležité sú tiež soft skills a jazykové zručnosti

Okrem technických zručností budeš potrebovať aj nejaké tie soft skills, keďže komunikácia a reportovanie zistených chýb budú na tvojom dennom poriadku. Mal by si teda byť mimoriadne precízny, mať zmysel pre detail a veľmi dobré komunikačné schopnosti, aby si dokázal nájdené chyby a nedostatky správne pomenovať, nájsť vhodné riešenie a odkomunikovať ho s vývojárskym tímom.

Ak si IT tester s nemčinou na projekte, kde sa pracuje v tomto jazyku, tak je to obrovská výhoda. Pokiaľ ide o jazykové zručnosti, v msg life Slovakia je kľúčová predovšetkým znalosť nemeckého jazyka minimálne na úrovni B2, a to slovom aj písmom. Pracujeme totiž v medzinárodnom tíme, ktorý riadi materská spoločnosť so sídlom v Nemecku, takže nemčina sa ti u nás určite zíde. Od toho sa zároveň odvíja i tvoje platové ohodnotenie, ktoré je pri práci špecialistu IT testera s nemeckým jazykom vyššie ako pri bežnom testerovi.

Kariérny postup zamestnaní testerov IT

Práca testera nie je jednoduchá, no predstavuje skvelý spôsob, ako naštartovať svoju kariéru v IT. Začiatočnícke pozície nevyžadujú množstvo skúseností ani znalostí a vo väčšine prípadov ti postačia základy. Od tvojich zručností a skúseností sa však bude odvíjať i tvoja mzda. Na juniorských pozíciách môžeš zarábať okolo 1300 €, zatiaľ čo ako IT tester senior si môžeš zarobiť až okolo 2500 € mesačne. Priemerná hrubá mesačná mzda alebo plat IT testera sa pohybuje okolo 2000 €, čo je na slovenské pomery mimoriadne atraktívne.

Ako špecialista IT tester sa môžeš vypracovať na IT testera pre automatizované testy, Scrum Mastera, IT analytika, IT projektového manažéra, IT manažéra, IT architekta či business IT konzultanta, a to v závislosti od smeru, ktorým sa rozhodneš napredovať. Na základe tvojej kariérnej cesty zamestnaním následne môžeš očakávať aj rast platu, no zároveň i vyššiu zodpovednosť a nároky na danú pozíciu.

Nehľaď iba na finančné ohodnotenie

Plat IT testera nie je všetko. Samozrejme, pri pracovnej ponuke si väčšina z nás všimne ako prvú výšku mzdy a podľa toho následne ponuky filtrujeme. Ak sa nám zdá príliš nízka v porovnaní s priemerným platom na danej pozícii, naším životným štýlom, so skúsenosťami či jednoducho s našimi očakávaniami, prechádzame na inú.

Je však dôležité nezabúdať na to, že okrem ohodnotenia predstavujú mimoriadny prínos aj potenciálne skúsenosti, ktoré ti dané zamestnanie ponúkne. Určite ti neradíme, aby si pracoval pod cenu, no najmä pri juniorských pozíciách sa budeš často stretávať s tým, že ponúkaný plat sa ti bude zdať nedostatočne vysoký. Nenechaj sa ale odradiť, pretože práve vďaka nadobudnutým skúsenostiam na začiatočníckych pozíciách sa tvoja cena na trhu práce bude zvyšovať a s ňou bude rásť aj tvoje finančné ohodnotenie.

Ak ťa baví programovanie a chceš naštartovať svoju kariéru v IT, pridaj sa do nášho tímu ako IT tester špecialista. Našim zamestnancom ponúkame množstvo atraktívnych firemných benefitov i možnosť kariérneho rastu. Prezri si naše ponuky zamestnania IT testera, pridaj sa k nám a venuj sa zamestnaniam budúcnosti.

Daj nám o sebe vedieť