
Business & Integration IT konzultant
Prieskumné testovanie (exploratory testing) je typ testovania softvéru, pri ktorom si tester môže vybrať akúkoľvek možnú metodiku testovania softvéru. Ide o nepísaný prístup k testovaniu softvéru. Pri prieskumnom testovaní využívajú softvéroví testeri svoje poznatky, vedomosti, zručnosti a schopnosti.
Prieskumným testovaním sa overuje funkčnosť a činnosť softvéru, ako aj identifikujú funkčné a technické chyby v ňom. Cieľom prieskumného testovania je optimalizovať a zlepšiť softvér všetkými možnými spôsobmi. Často sa vykonáva ako technika testovania čiernej skrinky (black-box testing).
Pri skriptovanom testovaní najprv navrhneš testovacie prípady a neskôr pristúpiš k ich vykonaniu. Naopak, prieskumné testovanie je simultánny proces navrhovania a vykonávania testov, ktoré sa vykonávajú súčasne. Neskriptované vykonávanie testov je zvyčajne nepremyslená činnosť, pri ktorej testeri vykonávajú kroky testu a porovnávajú skutočné výsledky s očakávanými.
Zdroj: guru99.com
Skriptované testovanie (structured testing) | Exploratory testing |
Usmernené na základe požiadaviek | Usmerňovanie na základe požiadaviek a skúmanie počas testovania |
Určenie testovacích prípadov v dostatočnom predstihu | Určenie testovacích prípadov počas testovania |
Potvrdenie testovania s požiadavkami | Skúmanie systému alebo aplikácie |
Kladie dôraz na predpovedanie a rozhodovanie | Kladie dôraz na prispôsobivosť a učenie |
Zahŕňa potvrdené testovanie | Zahŕňa skúmanie |
Je o kontrolných testoch | Ide o zlepšenie návrhu testov |
Ako keď prednášaš prejav – čítaš z návrhu | Je to spontánne ako konverzácia. |
Vedie ťa skript | Vedie ťa tvoja myseľ |
Aktívne prieskumné testovanie spočíva v tom, že tester navrhne automatizovaný skript pre svoje kontroly, ktorý vykoná iný tester. Tieto skripty v prípade potreby zohľadňujú predchádzajúce testy. Obaja testeri si zvyčajne počas postupu kontroly vymenia úlohy, aby dvakrát skontrolovali spoľahlivosť týchto skriptov a procesov.
Aktívne testy majú širšie pokrytie. Tieto skripty umožňujú aj lepšiu dokumentáciu, čo uľahčuje reprodukciu všetkých problémov, ktoré testeri nájdu.
Pasívne prieskumné testovanie si vyžaduje len jedného testera, hoci práca vo dvojici by mohla proces ešte viac zefektívniť. Tento prístup zahŕňa špecifický softvér, ktorý zaznamenáva činnosti testera – poskytuje mu jednoduché kroky na zopakovanie akéhokoľvek problému, ktorý odhalí. Zvyčajne je to vo forme videa s komentárom testera, ktorý krok za krokom vysvetľuje jeho činnosť.
Nahrávanie procesu testovania tiež poskytuje prehľad o výkonnosti aplikácie vrátane toho, ako rýchlo reaguje na vstupné požiadavky. Pasívne testovanie poskytuje testerom aj vývojovému tímu množstvo podrobných informácií o fungovaní softvéru.
Prieskumné testovanie sa zvyčajne uskutočňuje formou „prehliadky“ – tester skúma softvér čo najefektívnejším spôsobom. Existujú rôzne prehliadky, z ktorých si tím môže vybrať, vrátane:
Tento prístup uprednostňuje zvýraznenú funkčnosť aplikácie, pričom presne kopíruje spôsob, akým bežný používateľ pracuje so softvérom a odhaľuje problémy, ktoré by prirodzene našiel.
Táto prehliadka kontroluje najstaršie funkcie aplikácie, aby sa uistila, že sú stále funkčné, to je dôležité najmä vtedy, ak vývojári pridali nové funkcie, ktoré sú s ňou v rozpore.
Tento prieskumný test kontroluje kritické funkcie aplikácie, konkrétne tie, za prístup ku ktorým zákazníci a klienti platia peniaze – tie majú zvyčajne najvyššiu prioritu u testovacieho tímu.
Testeri niekedy aktívne pracujú na rozbití aplikácie alebo vyvolaní negatívnych scenárov, napríklad zadaním neplatných informácií a skúmaním, ako na to aplikácia reaguje.
Tento proces zahŕňa funkcie, ktoré pravdepodobne využije menej zákazníkov, tie sú rovnako dôležité pre akýkoľvek prístup k testovaniu, najmä preto, že budú interagovať s inými funkciami.
Táto prehliadka posúva aplikáciu ďalej, testuje najzložitejšie funkcie s vyššími (niekedy maximálnymi) hodnotami, aby sa určila rýchlosť spracovania softvéru.
Testovanie voľným štýlom zahŕňa ad hoc prístup ku kontrole aplikácie. Má málo pravidiel, ktoré treba zohľadniť, takže jeho účinnosť môže byť rôzna, niektoré softvéry a komponenty si vyžadujú robustnejšiu metodiku.
Testovanie založené na scenároch využíva reálne situácie ako základ každého testu, napríklad overovaním vstupov, ktoré používatelia pravdepodobne vykonajú počas typickej prevádzky tohto softvéru. Testeri sa usilujú zabezpečiť, aby každý nimi navrhnutý scenár zodpovedal tomu, ako používateľ pracuje s aplikáciou.
Testovanie založené na stratégii zahŕňa širokú škálu špecifických metód vrátane testovania hraničných hodnôt, techník ekvivalencie, techník založených na rizikách a ďalších. To vo všeobecnosti uprednostňuje testerov, ktorí sú už s aplikáciou oboznámení, pretože môžu vytvoriť stratégie šité na mieru, ktoré zahŕňajú tieto jednotlivé metódy.
Prístup založený na stratégii sa zameriava predovšetkým na funkčnosť softvéru (a jeho vnútorné fungovanie) bez toho, aby sa zaoberal možnými scenármi, ktoré by mohli používateľa priviesť k problémom, ktoré sa objavia.
Nasleduje postup krok za krokom ako vykonávať prieskumné testovanie, ktoré sa nazýva aj riadenie testov na základe relácie:
1) Vytvorenie klasifikácie chýb
2) Charta testovania (exploratory testing charter)
Charta testov by mala navrhovať:
Nápady na testovanie sú východiskovým bodom skúmania testovania. Testovacia charta pomáha určiť, ako by koncový používateľ mohol systém používať.
Template pre chartu testovania nájdeš tu – exploratory testing charter template
3) Časový rozsah
4) Preskúmanie výsledkov
5) Debriefing
Počas prieskumného vykonávania je potrebné vykonať nasledujúce kroky:
ConnectX, (fiktívna) platforma sociálnych médií, sa rozhodla uskutočniť prieskumný test, aby zabezpečila kvalitu a spoľahlivosť svojich funkcií zverejňovania príspevkov. Spoločnosť ConnectX naplánovala prieskumný test počas fázy vývoja veľkej aktualizácie aplikácie, aby sa zabezpečilo komplexné pokrytie testovacích prípadov v rámci regresného testovania a testovania nových funkcií.
Pridelený tester vykonal prieskumný test tak, že sa prihlásil do svojho testovacieho účtu a prešiel na domovskú stránku. Preskúmal dostupné možnosti vytvorenia nového príspevku a otestoval rôzne kombinácie textového a mediálneho obsahu. Pozornosť venoval tomu, ako aplikácia spracúva rôzne scenáre, napríklad nahrávanie obrázkov, videí alebo odkazov. Okrem toho otestoval nastavenia ochrany osobných údajov a overil, či sú správne použité.
Tester nahlásil niekoľko chýb, vrátane:
Spoločnosť ConnectX dokázala problémy vyriešiť ešte pred releasom aktualizácie aplikácie pre svojich používateľov. Výsledkom bolo zlepšenie používateľského zážitku. Testy našli cenné chyby, ktoré neexistovali vo vnútri testovacích prípadov a pri prístupe založenom len na testovacích prípadoch by sa neobjavili.
Nástroje na debuggovanie: Nástroje na ladenie môžu testerom pomôcť rýchlejšie a efektívnejšie identifikovať a izolovať chyby počas prieskumného testovania.
Record and playback: Tieto nástroje umožňujú testerom nahrávať akcie alebo interakcie s aplikáciou a následne ich prehrávať s cieľom zopakovať rovnaké správanie. To môže byť užitočné pri automatizovanom regresnom testovaní alebo pri vytváraní reprodukovateľných testovacích prípadov.
Aplikácia Xray Exploratory App (XEA) zjednodušuje proces prieskumného testovania tým, že ti poskytuje nástroje na získavanie dôkazov a jednoduché zdieľanie tvojich poznatkov. XEA uľahčuje proces tvorby dokumentácie, takže môžeš pokryť viac netestovaného kódu, objaviť nové scenáre testovania a nájsť ťažko odhaliteľné chyby.
Bug Magnet je tester relácií pre prehliadače Chrome a Firefox. Nástroj ti pomôže zahrnúť bežné problematické hodnoty a okrajové prípady. Je to jeden z najlepších prieskumných nástrojov, ktorý poskytuje jednoduchý prístup počas prieskumných testovacích relácií.
Ide o rozšírenie prehliadača Chrome, ktoré sa používa na prieskumné testovanie webu. Toto rozšírenie nahlasuje chyby, nápady, poznámky. Dokáže robiť screenshoty, trackuje URL automaticky, dokáže session testovania exportovať v JSON, CSV alebo HTML formáte.
qTest je ľahko použiteľné, škálovateľné riešenie na správu testov, ktoré umožňuje testerom centralizovať a urýchliť správu testov. Nástroj qTest na prieskumné testovanie zjednodušuje a zefektívňuje každý krok procesu QA.
Azure Test Plans je kľúčovou súčasťou platformy Azure spoločnosti Microsoft a umožňuje testerom získavať bohaté údaje v mnohých scenároch. Táto možnosť je vhodná pre desktopové aj webové aplikácie a zároveň poskytuje end-to-end traceability, ktorá má jasný záznam o vývoji softvéru.
Tento prístup si však často vyžaduje hlbšiu integráciu so službou Azure, a preto je na úkor flexibility.
Prieskumné testovanie má čo ponúknuť spoločnostiam vyvíjajúcim softvér všetkých druhov, pretože dopĺňa skriptové testovanie a mnohé ďalšie kontroly.
Pomocou prieskumného testovania môžu tímy zabezpečujúce kvalitu testovať aplikácie na vyššej úrovni, čím sa zlepší kvalita výsledného softvéru a vývojárom sa pomôže odstrániť prípadné chyby, preto ho neodporúčame ignorovať.
Ak vieš po nemecky a hľadáš si prácu ako IT tester alebo automatizovaný tester, prezri si naše benefity pre zamestnancov a reaguj na najnovšie ponuky práce.