Čo so sebou prináša zamestnanie software testera?

Uvažuješ nad zmenou práce či začiatkom kariéry v IT, no nie si si istý tým, čo môžeš očakávať od zamestnania softvér tester? V článku sa dozvieš, aká je pracovná náplň IT testera a prezradíme ti aj základné benefity práce testera, ktoré ti ukážu, že toto povolanie je vhodné skutočne pre každého a že ponúka mnoho výhod pre začiatočníkov rovnako ako senior softvérových testerov.

Testovanie softvéru je nevyhnutné pre zabezpečenie čo najlepšej používateľskej skúsenosti s poskytovaným produktom. Software tester má ako nenahraditeľný člen tímu na starosti hľadanie, zaznamenávanie a reportovanie nájdených chýb a nedostatkov v softvéri. S náplňou práce software testera tak prichádza zodpovednosť za kvalitu, stabilitu, funkčnosť a bezpečnosť výsledného produktu. Čo robí IT tester sa dočítaš v inom článku.

Pracovná náplň a požiadavky pre pozíciu IT tester

Hlavnou pracovnou náplňou testera je testovanie softvéru pre zabezpečenie kontinuálnej údržby a zdokonaľovanie jeho kvality a bezpečnosti. Zodpovedá za koordináciu a kontrolu procesu testovania softvéru, návrh rozsahu, ako aj stratégie samotného testovania, prípravu a záznam testovacích prípadov, report nájdených chýb, podporu pre zákazníkov a prípravu i vyhodnotenie regresných testov pre produkty klientov po každej zmene softvéru.

K zamestnaniu testera potrebuješ predovšetkým skúsenosti minimálne s jedným programovacím jazykom, znalosti SQL a XML, dobré komunikačné i organizačné schopnosti a analytické myslenie. Taktiež by si mal byť detailista a ovládať nemecký jazyk na pokročilej úrovni. IT tester junior si naopak vystačí so základnými znalosťami z programovania a s ochotou učiť sa nové veci.

Vedel si, že...

… pre pracovnú pozíciu IT tester junior ti postačí úspešne ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie. Vysokoškolský titul z oblasti informatiky či matematiky síce bude považovaný za veľké plus, no k zamestnaniam testera ho nepotrebuješ. Šancu uplatniť sa tak majú aj tí, ktorí s testovaním či IT nemajú žiadne predošlé skúsenosti.

Aké sú výhody práce softvér testera?

Teraz, keď už vieš, čo obnáša zamestnanie softvérového testera, je čas, aby sme sa pozreli na hlavné benefity a výhody zamestnania IT testera. Nadštandardná výška platu IT testera totiž nie je ani zďaleka to jediné, na čo sa môžeš tešiť v súvislosti s týmto IT zamestnaním.

1. Možnosť voľby miesta pôsobenia a zamerania

Každé odvetvie, ktoré využíva softvér, sa nezaobíde bez jeho testovania. V zamestnaní software tester tak máš široké možnosti uplatnenia sa, a to od testovania softvéru a softvérových aplikácií až po webové stránky a aplikácie či ďalšie produkty. Miesto výkonu práce závisí len od toho, v ktorej oblasti sa rozhodneš pracovať, no pamätaj, že niektoré sektory vynášajú viac ako iné. Ako tester pre automatizované testovanie si napríklad zarobíš viac ako tester manuálneho testovania a vyšší plat ti môže zabezpečiť aj znalosť nemeckého jazyka.

Softvér testeri riešia ich projekt na mítingu
Práca na pozícii IT tester umožňuje rozvoj kreativity.

2. Neustále rozširovanie znalostí a know-how

IT sektor patrí medzi neustále sa vyvíjajúce a meniace sa odvetvia. Preto sa popri zamestnaniach testera nemusíš obávať stagnácie ani stereotypu. Súčasťou tvojej práce bude sledovanie trendov a nových technológií v oblasti testovania softvéru a ich následné naučenie sa a využívanie v praxi. Každý deň sa tak budeš mať príležitosť naučiť niečo nové, čo ťa posunie nielen kariérne, ale aj osobnostne.

Odporúčame ti...

Svoje zručnosti môžeš, samozrejme, rozširovať i vo voľnom čase, a to prostredníctvom vzdelávacích kurzov a ďalšieho vzdelávania. Komplexné IT tester kurzy nájdeš často aj online, no pokiaľ preferuješ osobný prístup a pomoc skúsených školiteľov, prezenčné kurzy pre testerov budú pre teba to pravé.

3. Bohaté kariérne príležitosti

S novými technológiami sa zvyšuje tiež nutnosť testovania softvéru pre zabezpečenie jeho optimálnej požadovanej kvality a stability a s tým rastie i dopyt po dobrých softvér testeroch, ktorí zohrávajú významnú rolu v oblasti software developmentu. Testerom sa môže stať ktokoľvek bez ohľadu na predchádzajúce skúsenosti či prax. Vďaka vysokému dopytu sa totiž na trhu práce poľahky uchytíš a môžeš začať svoju kariéru v IT napríklad aj ako IT tester junior.

4. Rozvoj kreatívneho myslenia

Veľkou súčasťou práce softvérového testera je rozvíjanie kreativity. Pri testovaní softvérových aplikácií musíš byť inovatívny a myslieť ako zákazník, aby si dokázal pochopiť a odhaliť všetky možné chyby a nedostatky, na ktoré môže používateľ naraziť pri používaní softvéru. Neboj sa teda zapojiť svoju kreativitu, skúšať nové trendy a pri riešení problémov sa nenechaj obmedzovať overenými metódami.

5. Nikdy nekončiace výzvy

Pokiaľ patríš medzi ľudí, ktorí sa vyžívajú v prekonávaní samého seba, zdolávaní stále nových výziev a riešení komplexných problémov, na pracovnej pozícii softvérový tester sa zaručene nudiť nebudeš. Každý softvér, aplikácia či webová stránka disponuje inými špecifikami a čelí rozdielnym problémom. To si vyžaduje nazeranie na produkt k rozličných uhlov pohľadu a osvojenie si nového prístupu pri každom novom testovaní.

Zamestnanie na pracovnej pozícii software tester so sebou prináša mnoho výhod, ktoré ťa nepochybne posunú v kariérnom i súkromnom živote. Ak máš záujem o prácu IT testera, prezri si naše voľné pozície pre zamestnanie IT testerov a staň sa súčasťou poprednej IT spoločnosti zameranej na budovanie budúcnosti v oblasti digitálneho poisťovníctva.

V msg life Slovakia vyvíjame softvér na mieru, na ktorého testovaní sa môžeš podieľať aj ty ako náš nový softvérový tester. Zisti, aké firemné benefity ponúkame našim zamestnancom a začni svoju kariéru v IT ešte dnes.

Daj nám o sebe vedieť