8 dôvodov, prečo si vybrať zamestnanie software testera

Baví ťa práca s technológiami, máš rád inovácie a chceš začať svoju kariéru v IT sektore, no nevieš, kde a ako začať? Zamestnanie softvérového testera môže byť pre teba tým správnym odrazovým mostíkom pre naštartovanie úspešnej IT kariéry. V tomto článku ti opíšeme hlavné benefity práce IT testera.

Hlavnou úlohou software testera je nájsť, identifikovať a zaznamenať chybovosť vyvíjaného softvéru s cieľom eliminovať chyby, zabezpečiť jeho funkčnosť, kvalitu, spoľahlivosť a bezproblémový chod podľa potrieb a požiadaviek klienta. Náplň práce IT testera pozostáva hneď z niekoľkých na seba nadväzujúcich úloh. Ako prvá prebieha príprava vhodných podmienok na testovanie softvéru. Tester následne zaháji testovanie, po ktorom vyhodnotí výsledky a interpretuje zistenia. Nakoniec vytvára vhodné postupy na riešenie a odstránenie zistených nedostatkov a problémov.

So zamestnaním IT testera prichádzajú zaujímavé výhody

Pre prácu na pozícii softvérový tester toho na začiatok veľa nepotrebuješ. Ako IT tester junior si vystačíš so základmi programovania, s jazykovými znalosťami z cudzieho jazyka a chuťou učiť sa. K zamestnaniu testera na medior a senior pozíciách už budeš potrebovať skúsenosti aspoň s jedným programovacím jazykom, znalosti SQL a XML, dobré analytické myslenie a komunikačné, ako aj organizačné schopnosti. Ďalšie vzdelávanie sa ti však zaručene vyplatí, a to hlavne pre niekoľko základných benefitov, ktoré prináša práca software testera.

Po softvérových testeroch je vysoký dopyt

Pracovná pozícia IT tester patrí k vysoko žiadaným zamestnaniam. Na trhu je totiž veľký dopyt po kvalitných a skúsených testeroch, no uplatnenie nájdu i IT testeri bez praxe v oblasti testovania softvéru. Aktuálne sa na jednom online portáli nachádza medzi zamestnaniami software testera približne 166 pracovných ponúk, a to len v rámci Bratislavského kraja. Núdzu o pracovné miesto tak mať určite nebudeš a nemusíš sa obávať toho, že by si sa v tomto odvetví nedokázal zamestnať. Kvalitných, zodpovedných a iniciatívnych testerov totiž nikdy nie je dosť.

Čaká ťa zaujímavé finančné ohodnotenie

Atraktívne môže byť pre mnohých uchádzačov aj platové ohodnotenie. Nástupný plat junior softvérového testera sa pohybuje od 1 295 do 2 553 €. Pri výbere IT zamestnania však nezabúdaj na to, že výška platu IT testera závisí od viacerých faktorov. Hlavnú rolu hrajú najmä prax v testovaní softvérov, nadobudnuté skúseností a schopnosti uchádzača, ale tiež jazykové znalosti a zameranie.

Vedel si, že...

… ako IT tester s nemeckým jazykom si môžeš zarobiť viac ako bežný tester a rovnako je tomu aj v prípade automatizovaného testovania. Software tester pre automatizované testovanie má napríklad vyšší plat ako tester manuálneho testovania softvéru.

Pokiaľ budeš šikovný a budeš na sebe neustále pracovať a rozširovať svoje znalosti, môžeš sa vypracovať na vyššie pracovné pozície, kde sa výška tvojho platu môže pohybovať pokojne aj okolo 3 000 €, čo je už nepochybne atraktívne finančné ohodnotenie pre testera.

Skvelý štart kariéry v IT sektore

Ak máš za cieľ angažovať sa vo svojom pracovnom živote práve v oblasti informačných technológií, pozícia software testera môže byť pre teba skvelým spôsobom zahájenia tvojej úspešnej IT kariéry. V tomto zamestnaní máš možnosť sa toho veľa naučiť o vývoji aplikácií, webov a softvérov, či spolupracovať so skúsenými programátormi a s IT konzultantmi.

Získané poznatky a skúsenosti ťa budú sprevádzať počas celej tvojej kariéry, pričom je len na tebe, či sa rozhodneš zostať v oblasti testovania softvéru, alebo dáš po čase šancu ďalšej pracovnej pozícii. Na trhu existuje množstvo IT zamestnaní pre juniorov – začiatočníkov, takže si zaručene budeš mať z čoho vyberať.

Možnosť spolupracovať s úspešnými ľuďmi v IT sektore
Ako IT tester sa staneš súčasťou vývojárskeho tímu.

Budeš v tíme s vývojármi softvérových aplikácií

Vďaka pracovnej pozícií IT testera sa staneš nevyhnutnou súčasťou pracovného tímu. V rámci svojej pracovnej náplne budeš mať možnosť spolupracovať s programátormi a IT vývojármi na mnohých zaujímavých projektoch, pričom podieľať sa budeš na vývoji aplikácií, webov, softvérov či iných produktov. Dostaneš tak možnosť učiť sa od profesionálov z praxe, ktorí ti s radosťou pomôžu a poradia s každým problémom.

Pri práci software testera je každý deň iný

V zamestnaní IT testera sa nikdy nebudeš nudiť. Čaká ťa neustále inovovanie, testovanie prostredníctvom nových trendov a technológií v oblasti testovania a zaujímavé projekty. Práve vďaka pestrosti pracovných činností je práca testera ideálna pre ľudí, ktorí majú problémy s pocitom vyhorenia v dôsledku pracovnej vyťaženosti, rutinnej práce, stereotypu či stagnácie.

Vedel si, že...

Na pozícii softvér testera budeš mať vždy priestor a možnosť na osobnostný i kariérny rast. Vyššie požiadavky a väčšia zodpovednosť so sebou zároveň prinášajú aj vyššie platobné ohodnotenie. Závisí tak iba od teba, do akej miery budeš chcieť na sebe pracovať, a tým tiež kariérne rásť.

Vzdelávanie na pozícii testera sa nikdy nekončí

Pri zamestnaniach IT testera máš možnosť neustáleho rozširovania svojich vedomostí a zručností. Každý softvér, aplikácia i webová stránka totiž fungujú na inom princípe a majú rozdielne parametre. Pri tejto práci sa tak budeš pravidelne stretávať s novými technológiami a postupmi v oblasti testovania softvéru. Preto je nevyhnutné, aby si sa ďalšiemu vzdelávaniu venoval tiež vo svojom voľnom čase a nielen počas pracovnej doby. Pomôcť ti môžu odborná literatúra, internet či online alebo prezenčné IT tester kurzy pre začiatočníkov i skúsených softvérových testerov.

Zamestnať sa môžeš kdekoľvek

Pri testovaní softvéru sa využívajú procesy, ktoré sa dajú aplikovať v podstate v každom sektore, ktorý využíva testovanie. Ako IT tester sa preto môžeš zamestnať hocikde a testovať bankovú aplikáciu, poistný softvér alebo môžeš testovať napríklad funkčnosť webových stránok či e-shopov. Všeobecné princípy testovania softvéru sú pri vývoji v mnohom podobné a po softvér testeroch je dopyt v každom z týchto odvetví.

Pracovná pozícia software tester so sebou prináša mnoho výhod, ktoré sme zhrnuli v článku výhody zamestnania IT testera. Okrem vyššie spomínaných sa môžeš tešiť na flexibilný pracovný čas, Home Office, možnosť práce na vlastných projektoch či pracovné cesty. Ako popredná IT spoločnosť poskytujeme našim zamestnancom atraktívne firemné benefity vrátane možnosti bezplatného získania medzinárodnej ISTQB certifikácie pre IT testerov.

Ak si kreatívny, inovatívny, baví ťa programovanie a chceš sa podieľať na vývoji nových aplikácií, webov alebo softvérov, zamestnanie softvérového testera bude pre teba tou správnou kariérnou voľbou. V msg life Slovakia hľadáme ambicióznych testerov s nadšením pre oblasť softvérového testovania. Pokiaľ máš záujem pracovať v medzinárodnom tíme odborníkov na zaujímavých IT projektoch, prezri si naše voľné pracovné pozície pre zamestnanie IT testerov, ktoré pravidelne aktualizujeme a staň sa súčasťou nášho tímu.

Daj nám o sebe vedieť