Zamestnanie v IT: Ako získať prácu IT testera bez praxe

Chcel by si pracovať ako tester softvéru, no nemáš dostatočnú prax či predchádzajúce skúsenosti? V tomto článku sa dozvieš, aké osobnostné predpoklady potrebuje IT software tester a taktiež ti poradíme, ako sa dostať k zamestnaniu v IT, aj keď si v tejto oblasti nováčik.

Softvér testerom sa môžeš stať aj bez praxe či vzdelania

Máš zmysel pre detail, si dôsledný, trpezlivý a dokážeš stráviť pokojne i celé hodiny nad jedným projektom len preto, aby si ho priviedol k dokonalosti? V tom prípade spĺňaš základné osobnostné predpoklady na to, aby si sa zamestnal ako IT tester. Okrem soft skills je pre teba dobrou štartovacou čiarou aj vzdelanie v niektorom z IT odborov, ako inžinierstvo, matematika či informatika, no nie je to nevyhnuté.

Podmienky pri výberovom konaní sa líšia v závislosti od spoločnosti. Nie každá IT firma má možnosti na ďalšie vzdelávanie zamestnancov a uprednostňuje už skúsenejších uchádzačov. Aj preto by si mal pri výbere budúceho zamestnania zohľadniť možnosti ďalšieho rastu či firemné benefity. Kolegovia s dlhoročnými skúsenosťami ti môžu napríklad ako nováčikovi výrazne pomôcť jednoduchšie sa začleniť do kolektívu a poradiť ti v prípade potreby.

Na začiatku tvojej kariéry budeš ako IT tester junior pravdepodobne manuálne testovať a overovať správne fungovanie softvéru podľa vopred pripravených testovacích scenárov. Ďalším krokom v tvojej kariére bude automatizované testovanie, kedy svoju činnosť prepíšeš do skriptu a testovanie necháš na softvér. Ak si IT tester bez praxe, ale disponuješ všetkými osobnostnými predpokladmi, neváhaj a pošli nám svoje CV. V msg life Slovakia totiž dáme šancu každému so záujmom o oblasť informačných technológií a digitálneho poisťovníctva.

Znalosť nemčiny a angličtiny ti otvorí dvere do sveta IT

Ak sa chceš vo svojej kariére neustále posúvať a napredovať, znalosť cudzích jazykov a dobré komunikačné schopnosti sú nevyhnutné. Mnoho dôležitých software tester kurzov, najnovších materiálov a noviniek zo sveta IT sa totiž vyrába v zahraničí, a preto bude anglický alebo nemecký jazyk na dennom poriadku. Angličtinu by mal mať dnes v malíčku už skoro každý, obzvlášť človek, ktorý sa uchádza o prácu v IT spoločnosti. Pokiaľ si však vyšperkuješ nemčinu slovom aj písmom aspoň na úroveň B2, tvoje šance na zamestnanie software testera sa zvýšia. Okrem toho je IT tester s nemeckým jazykom lepšie finančne ohodnotený.

Odporúčame ti...

Ak máš chuť neustále sa vzdelávať, job IT tester junior môže byť len odrazovým mostíkom v tvojej IT kariére. Vypracovať sa môžeš aj na iné pozície ako napríklad špecialista IT tester konzultant alebo IT tester pre automatizované testovanie. Každá z týchto pozícií má iné platové ohodnotenie, takže sa ti zaručene oplatí neustále napredovať a vzdelávať sa. Viac sa dočítaš v článku IT tester plat.

Muž it tester sa usmieva do kamery
Získaj zamestnanie ako IT software tester aj bez praxe či dlhoročných skúseností.

Zaujímaj sa o IT a vzdelávaj sa

Prax na pozícii testera alebo všeobecne v IT nie je v zamestnaniach na juniorských pozíciách nutná, avšak to, aby si sa o fungovanie v IT zaujímal, je viac ako nevyhnutné. Tvoje šance na prijatie budú vyššie, ak bude z tvojho životopisu, motivačného listu či profilu na sieti LinkedIn zrejmé, že sa v IT smere vzdelávaš a snažil si sa získať aspoň základné informácie potrebné k zamestnaniu softvér testera. Môže to byť stáž, neziskový projekt či software tester kurz.

Ak to so zamestnaním a testovaním v IT myslíš naozaj vážne, môžeš investovať do ISTQB certifikátu na testovanie softvéru (International Software Testing Qualifications Board). Na medzinárodnom kurze sa naučíš základnú terminológiu a koncepty, ktoré sa v oblasti testovania používajú po celom svete. Tento IT tester kurz je finančne náročnejší, avšak v oblasti testovania ti môže výrazne pomôcť. U nás v msg life Slovakia môžeš ako zamestnanec absolvovať kurz ISTQB v rámci firemných benefitov celkom zadarmo.

Vedel si, že...

… uchádzači o zamestnanie software testera nemusia mať žiadne vysokoškolské vzdelanie. IT spoločnosti často uprednostňujú niekoho, kto je ochotný učiť sa nové postupy testovania špecifické pre ich softvér. K práci v IT bez praxe sa môžeš dosťať aj v prípade, ak ešte študuješ. Pozri si pozíciu IT tester junior študent.

Na pohovor príď dobre pripravený a zanechaj dojem

Nie je nič horšie, ako poslať originálny životopis a motivačný list plný odhodlania a vízií a neobhájiť ho na pohovore. Preto ak sa ti podarí dostať pozvánku na pohovor do akéhokoľvek zamestnania, dôkladne sa naň priprav. Od budúceho softvérového testera sa očakáva, že bude dostatočne komunikatívny a zároveň bude poznať základné informácie o spoločnosti, v ktorej sa uchádza o zamestnanie.

Naštuduj si firemné projekty, úspechy aj zameranie spoločnosti. Prejdi si náplň svojej potenciálnej práce a zoznám sa so základnými pojmami, ktoré by si mal poznať v súvislosti so zamestnaniami testera. Na pohovore sa veľa pýtaj, ak na to dostaneš priestor a prejav záujem o svoju pracovnú pozíciu. Spomeň svoje schopnosti a zručnosti v životopise, ktoré ťa odlíšia od ostatných uchádzačov a zanechaj dobrý dojem.

Odporúčame ti...

Okrem informácií o spoločnosti si naštuduj aj základné pojmy, ktoré v zamestnaní IT testera budeš potrebovať. Napríklad, aký je rozdiel vo White box a Black box testovaní, aké sú najznámejšie nástroje testovania alebo aké sú princípy testovania softvéru.

Ak si sa rozhodol, že chceš dať šancu zamestnaniam na testerských pozíciách v poprednej IT spoločnosti, nezabudni, že viac ako vzdelanie si v msg Slovakia ceníme učenlivosť a odhodlanie. Samozrejme, dobrý software tester kurz alebo blízky vzťah k IT sa ti taktiež zídu. Pozri si naše voľné pracovné pozície na zamestnanie IT testera a možno sa práve ty staneš novým členom nášho tester tímu odborníkov na testovanie softvéru.

Daj nám o sebe vedieť